Gereksiz antibiyotik kullanımı ve zararları

Gereksiz antibiyotik kullanımı ve zararları

Özellikle enfeksiyon hastalıklarında ilk başvurulan antimikrobiyal ilaç kullanımı, son dönemlerde doktorların üzerinde durduğu bir konudur.

     Antibiyotik çeşitli mikoorganizma salgıları ve yarı/total kimyasal sentez yoluyla elde edilen, uygun dozda kullanımında çeşitli mikroorganizmaları engelleyen ilaç türüdür.
Bakterilerde ve bakteri sonucu oluşmuş enfeksiyonlarda etkilidir. Çeşitli bakteri türünü birden etkileyen geniş spekturumlu antibiyotikler de vardır.

Doktorların özellikle yakındığı konu hastaların ısrarla bu tarz ilaçları istemesi ve gereksiz kullanımıdır. Viral hastalıklarda etkisi olmayan bu ilaçların hastalar tarafından bilinçsizce kullanımı birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir.

Antibiyotiklerin Yol Açtığı Sağlık Sorunları

Bu tarz ilaçlar gereksiz ve yanlış kullanıldığında patojen mikroorganizmalarda dirence sebep olur. Direnç kazanan mikroorganizmanın yok edilmesi zorlaşır ve hastalık uzar. Belirtilen süre zarfında ilacın uygun zamanlarda alınmaması bakterilerin üremesini durduramadığından tedavi etkisiz kalır. İlaç böyle kullanılmaya devam edilirse patojen mikroorganizmalar yine direnç kazanır. Bunun sonucunda  ilaç kullanımı uzadığından vücut mekanizmaları, karaciğer, böbrek, mide, kalınbağırsak… Gibi organlar zarar görür. Gereksiz antibiyotiklerin kullanımı sonucu oluşabilen birtakım sorunlar:

1-Ciddi alerjik reaksiyonlar oluşabilir.
2-Karaciğer fonksiyonlarını bozabilir
3-Böbrek yetmezliği yapabilir.
4-İshale yol açabilir.
5-Obeziteye neden olabilir.
6-Bağırsak hareketlerine hasar verebilir.

Antibiyotiklerin Dost Bakterilere Etkileri

Birçok bakteriyi etkileyen antimikrobiyal ilaçlar yine vücuttaki sağlıklı bakterileri de etkiler. Özellikle kalınbağırsakta yaşayan mutualist bakterilerin zarar görmesi halinde bağırsak hareketleri değişim gösterir ve bakterilerin olumlu işlevleri son bulur. Bu da insanda kabızlık, ishal gibi birtakım sorunlara neden olur.

Bu tarz durumların önüne geçmek için antibiyotikler reçetelendirildi ve doktorun belirlediği durumlarda kullanımına izin verildi. Geniş spekturumlu ilaçları, yanlış kullanma, gereksiz kullanma durumlarında ya da hasta vücudunda direnç geni taşıyan mikroorganizma varlığında olumlu etkisini kaybeder. Ve ilaç kullanılmaya devam edilirse olumsuz sonuçlar doğurur. Bu yüzden doktor önerileri özellikle dikkate alınmalıdır.

Antibiyotik Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Önerilen dozda, uygun görüldüğü süre zarfınca aynı saatlerde ilaçları kullanmaya dikkat etmeliyiz. Saatlerin aynı olması özellikle patojen mikroorganizmaların üremesini engellemek için önemlidir.

Bir başkasına iyi geldi diye kafaya göre ilaç kullanmamalısınız. Çünkü başkasında olumlu sonuç veren ilaçlar sizde farklı etkilere yol açabilir.

Grip gibi viral hastalıklarda elinizdeki ilaçları kullanmayın.
Bunların yanı sıra antibakteriyel ilaç kullanırken probiyotikli besinler almanız ve bol su tüketmeniz bağırsak bakterilerinizi olumlu etkiler.

Herhangi bir alerjik reaksiyon ( baş dönmesi, kusma, kızarıklık, mide bulantısı, kaşıntı… gibi) durumlarında derhal hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Geğirme nasıl geçer? Nasıl durdurulur? başlıklı makalemizde bağırsak gazı, belching ve geğirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın