Antibiyotiklerin Faydaları ve Zararları

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI

 

Antibiyotikler vücudumuzdaki enfeksiyonlara karşı üretilmiş ilaçlardır. Antibiyotiklerin doğru zamanda kullanılması insan sağlığı için çok önemlidir. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler vücudumuzdaki faydalı bakterileri yok edip zararlı olabilmektedir. Alınacak antibiyotiklerin dozu doktor tarafından belirlenmelidir. Doktora danışmadan antibiyotik kullanımı bilinçsiz ilaç kullanımı anlamına gelir. Farklı antibiyotik grupları hastalıkların türüne ve şiddetine göre verilmektedir.

Günümüzde antibiyotik kullanımı bilinçsiz hale gelmiştir. Antibiyotiklerin ağrı kesici olarak bilinmektedir ve kullanılmaktadır. Sağlık bakanlığı bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için reçete zorunluluğu getirmiştir. Eczanelerde reçetesiz antibiyotik satışı yasaklanmıştır.

 

Antibiyotikler vücudumuza girdiklerinden itibaren faydalı ve zararlı bakterileri ayırmadan hepsini yok etmektedir. Bu durum başta bağırsak bozuklukları olmak üzere bir çok olumsuz etki yaratmaktadır.

Antibiyotik kullanımı vücudumuzdaki vitaminleri yok ederek halsizlik ve yorgunluk yapar. Ağır antibiyotikler enfeksiyonun fazla olduğu durumlarda kullanılır. Gereksiz yere ağır antibiyotiklerin kullanımı vücut dengesini bozmaktadır.

En ufak bir grip salgınında antibiyotik kullanımına başvurulmamalıdır. Gereksiz yere kullanılmış olur. Antibiyotikler gribe fazla etkili olmamaktadır. Grip için en iyi yöntem dinlenmektir. Dinlenmek bağışıklık sisteminin güçlenmesi demektir.

Hafif hastalıklar için antibiyotik kullanmak vücudun antibiyotiğe karşı dirençli olmasını sağlar. Vücudun antibiyotiğe karşı dirençli olması daha şiddetli enfeksiyonlarda antibiyotiğin etkili olamamasına sebep olur. Bu durum çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Antibiyotikler gereğinden fazla kullanıldığında alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Cilt üzerinde döküntü ve kaşıntı meydana getirebilmektedir. Özellikle penisilin grubu antibiyotiklerin alerjik reaksiyona neden olma ihtimali yüksektir. Penisilin önce az miktarda kullanılarak alerji testi yapılır. Yarım saat içinde herhangi bir problem yaşanmazsa kullanıma devam edilir. Tabi ki bu işlem hastanelerde yapılmalıdır. Herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa anında müdahale edilmesi gerekir.

Gereğinden fazla antibiyotik kullanımı karaciğer fonksiyonlarını etkilemektedir. Kullanılan antibiyotiklerin karaciğere zarar verdiği ve karaciğer hastalığı olan kişilerin dikkatli kullanması gerekir.

Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin antibiyotik kullanımına çok dikkat etmeleri gerekir. Antibiyotik kullanmadan önce doktorunuza kronik rahatsızlığınız varsa belirtmenizde fayda vardır.

Antibiyotikler bağırsaklardaki faydalı bakterileri direk olarak yok eder. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin azalması sonucu ishal sorunu ortaya çıkar. Sindirim sisteminde bozukluklar meydana gelir. Bu durum karın ağrısı , bulantı ve kusma yapabilir.

Doktorunuz önermediği takdirde antibiyotik kullanmayınız!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740