Geven Otu (Astragalus)

Astragalus (geven) bitkisi

Astragalus bitkisi, çoğunlukla orta asya ülkelerinden Çin de yetişmektedir. Ülkemizde de yetişebilen geven otu bitkisinin yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Geven otunun sağlık açısından faydalı kısmı kökleridir. Astragalus bitkisinin birçok farklı çeşidi vardır ancak en çok kullanılan ve tercih edilen cinsi Astragalus membranaceus dur. Astragalus bitkisinin en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren diğer maddelere göre en çok fayda gösterenidir. Vücut bağışıklık sistemini düşmesi birçok hastalığı da beraberinde getirir. Özellikle virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklar belirir. En önemlisi soğuk kış aylarında vücudun daha dirençli olması için bu bitkiden faydalanılması gerekir.

Astragalus köklerinin faydaları

Astragalus kökleri bağışıklık sistemini destekleyen en iyi gıda takviyeleri arasında gelir. Vücudun virüslere ve bakterilere karşı bir kalkan oluşturmasını sağlar.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması başta soğuk algınlığı ve grip virüslerine karşı vücudu en iyi şekilde korur. Özellikle ileri yaşlardaki kişilerin ve kronik hastalığı olanların bu bitkiden faydalanması önerilir. İleri yaştaki kişilerin bağışıklık sistemi düşmesi sonucu virüslü hastalıklar çok ağır belirti gösterir. Şiddetli enfeksiyonlarda ve antibiyotiğin fayda etmediği durumlarda astragalus bitkisi kökünden fayda sağlanabilir.

Vücudun yorgun düşmesi bağışıklık sistemi ile alakalı olabilir. Astragalus kökleri bağışıklığı güçlendirir ve yorgunluk belirtilerini azaltır.

Kronik hastalığı olan kişilerde kullanılması tavsiye edilir. Çünkü kronik hastalıklar (diyabet, tansiyon, kalp hastalığı , böbrek, karaciğer hastalığı gibi) vücudun direncini düşürür ve hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Ayrıca kronik hastalığı bulunanlarda hastalık daha şiddetli görülür.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Altın Otu Çayının Faydaları başlıklı makalemizde Altın otu, Altın otu çayı ve İdrar sökücü hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın