Gizli Şeker Nedir?

GİZLİ ŞEKER (PREDİYABET)

 

Gizli şeker (prediyabet), diyabet hastalığının öncesinde kan şekerinin hafif artışlarıdır. Tip 2 diyabet kadar artış görülmez ancak , dikkat edilmediği takdirde asıl şeker hastalığına dönüşür. Gizli şeker tespit edilen kişilerde ortalama 5 yıl içinde tip 2 diyabet görülme ihtimali vardır. Gizli şekerin diyabet hastalığına dönüşmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Düzenli beslenme , spor , egzersiz ve fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Aksi halde şeker hastalığına yakalanma ihtimali artar.

Gizli şeker insülin direnci olan kişilerde ortaya çıkar. Normalde besinlerden gelen gelen şeker glukoza dönüşür ve hücrelere ulaşır. Bu sayede şeker kanda beklemez ve kan şekeri seviyesi korunmuş olur. İnsülin direnci olan kişilerde pankreas yeterli insülini salgılar ancak , hücrelere giden şeker kullanılamaz ve kanda birikme yapar. Hücreler şeker alamadığı anda pankreas insülin üretimini artırır. Bu durum gizli şeker hastalığı demektir. Vücutta insülin direnci yüzünden fazla çalışan pankreas ileri yaşlarda yavaş çalışmaya veya hiç çalışmamaya başlar ve şeker hastalığı ortaya çıkar.

Gizli şekeri olan kişilerin kalp ve damar hastalığına yakalanma riski artar. Bu konuda gereken tedbirler alınmalıdır. Kilo vermek gizli şekerin tip 2 diyabete dönüşmesini büyük ölçüde engelller. Fazla kilolu insanlar ve genetik faktörlere sahip kişilerde gizli şeker ve sonrasında tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski artar.

Açlık kan şekerinin sürekli 100-130 mg/dl nın arasında olduğu durumlarda şeker yüklemesi yapılarak gizli şeker hastalığı teşhisi konulur. Şeker yüklemesi aç iken yapılır. Yükleme 1 bardak glukoz içilerek yapılır ve sonrasında tekrar şeker ölçümü yapılır. Kandaki glukoz değeri 150-200mg/dl seviyesini bulursa gizli şeker olduğu anlaşılır.

Gizli şeker tespit edilen kişilerde beslenme düzenine çok dikkat etmelidir. Kesinlikle kilo alınmamalı ve düzenli spor yapılmalıdır.

Gizli şekerin vücutta anlaşılabilecek bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Ancak gizli şeker tip 2 diyabete dönüşmeye başladığında sürekli açlık hissi , susuzluk , sık idrara çıkma , yorgunluk , görmede bulanıklık , ayakta ve ellerde karıncalanma ve iyileşmeyen yaralar görülebilir.

Kimler gizli şeker testi yaptırmalı ?

  1. Ailede şeker hastalığı bulunanlar
  2. Fazla kilolu kişiler
  3. Tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişiler
  4. Trigliserit seviyesi yüksek olan kişiler
  5. Çok uyuyanlar
  6. Fazla kilolu bebek doğuran bayanlar

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740