Glisemik indeks nedir? Glisemik indeksi düşük gıdalar nelerdir?

GLİSEMİK İNDEKS NEDİR? DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ GIDALAR NELERDİR? 

Kalori hesabı yapmadan düşük glisemik indeksli gıdaları tüketerek hem sağlığımızı hem de kilomuzu koruyabiliriz. Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenen kişilerin çok çabuk acıktığı ve insülin dirençleri sebebiyle kilo vermekte zorlandıkları yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmaktadır.

Tam tersi beslenen yani düşük glisemik indeksli gıdaları tüketen kişilerin çok sık yemek yeme ihtiyaçları ortadan kalkmaktadır. Sık sık yemek yemeyen insanlarda reaktif hipoglisemi yani sürekli karbonhidrat ve şeker tüketimi ihtiyacı olmaz.

Pankreasın sürekli olarak İnsülin hormonu salgılamaması da İnsülin direnci sorununu ortadan kaldıracaktır. Günde 3 ana öğün ve glisemik indeksi düşük gıdalar ile beslenmek en sağlıklı olan beslenme şekli olarak kabul edildiğine göre glisemik indeks nedir?

GLİSEMİK İNDEKS NEDİR?

Yiyeceklerin içerisinde bulunan karbonhidrat oranına glisemik indeks denir. İçeriğinde karbonhidrat bulunan gıdalar tükettiğimizde kan şekerinde oluşan değişiklikler yediğimiz karbonhidratlı gıdanın glisemik indeks oranı ile alakalıdır. Karbonhidratlı gıdalar yüksek, orta ve düşük glisemik indeksli olarak farklı kategorilere ayrılır.

Şeker, paketlenmiş gıdalar, gazlı içecekler, makarna, pirinç, ekmek, hazır meyve suları, patates, tüm pasta çeşitleri, bozulmaması için koruyucu madde kullanılan ürünlerin hepsi, tüketildiği zaman kan şekerini yükselttiği için glisemik indeksi yüksek gıdalardır. Bu gıdaları çok aşırı tüketmek birçok hastalığın oluşumuna sebep vermektedir.

Yüksek glisemik indeksli gıdaların sindirilmesi ve boşaltımı çok kolay olduğu için acıkma hissi de bir o kadar kolay ve çabuk olmaktadır. Büyük bir porsiyon makarna yedikten bir iki saat sonra acıkıyor olmanın tek sebebi makarnanın yüksek glisemik indeksli karbonhidrat olmasıdır.

Glisemik indeksi düşük gıdalar nelerdir?

Protein grubunda olan kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünlerinin tamamı karbonhidrat içeriğinin çok çok düşük olması sebebiyle düşük glisemik indeksli gıdalardır.

Tüm sebzeler düşük glisemik indekslidir. Fakat sebzeler pişirildiği zaman glisemik indeks miktarları artış gösteriyor. Bu nedenle sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi tercih edilmelidir.

Bakliyat olarak kuru fasulye, mercimek, nohut, kuru yemiş olarak badem, ceviz, fındık, fıstık, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir ve meyveler orta glisemik indeksi gıdalardır.

Orta ve düşük glisemik indeksi gıdaların aşırı tüketimi glisemik indeks oranını yükseltir. Bu nedenle çok fazla tüketilmesi doğru değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Glisemik indeks nedir? Glisemik indeksi düşük gıdalar nelerdir? (8 Yorum)

  1. Ben 85 kiloyum insülin direncim başlamış durumda ailemde şeker hastası var zaten sürekli yeşil yapraklı sebze yiyorum ekmek, yağ, şeker gibi besinleri çok çok azalttım. Etkisini de görüyorum, ben ce en önemli sağlıklı beslenme, hastalıklar sağlıksız beslenmekten oluşuyor ben bunu anladım.

  2. Glisemik indeksi düşük gıdalar enerji seviyesini düşürüyor. Ancak spor yapılır ve mevcut yağlar yakılır ve enerjiye dönüştürülürse o zaman iyi.

  3. En iyisi diyetisyene gitmek, her işin uzmanı ile görüşmek daha iyidir. Gidersin diyetisyene glisemik indeksi düşük besinlerden sana bir lise oluşturur kan şekerin sabit kalır.

  4. En iyisi hiç bir şey yemeyeceksin, siz sağlıkçılar insanı aç bırakırsınız.

  5. Kimse bir gıdanın glisemik indeksine bakmaz, çünkü nefis var öyle bir şey ki; bir insan herhangi bir besinin kendisine zarar vereceğini bile bile çok çok yiyor.

  6. Şeker hastalığım var glisemik indeksi düşük gıdalar ile besleniyorum ama şekerim hala yüksek

  7. Glisemik indeksi en yüksek gıda tatlılar gibi duruyor, zaten bu dünyada en tatlı şeyler zararlı.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740