Gliserin Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Gliserin

 

Gliserin, diğer adı ile gliserol, alkol ve su ile karışabilen doğal bir maddedir. Zehirli değildir ve içilebilen sıvı şeklinde ilaçları mevcuttur. Sağlık açısından çeşitli kremlerde ve sade olarak damla şeklinde kulak yumuşatmakta kullanılır. Cilt için kullanılan kremlerin içeriğinde yumuşatıcı etkisinden dolayı bulunmaktadır. Gliserin diş macunlarında ve el sabunlarının içerisinde de bulunmaktadır.

Sağlık dışında tekstil ürünlerinin yapımında ve patlayıcı yapımında kullanılmaktadır. Nitrik asitle birleştirilerek patlayıcı madde elde edilir. El sabunlarının içerisinde kıvam artırıcı ve yumuşatıcı özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Mum yapımında kullanılır.

Gliserinin sade olarak en çok tercih edilen kullanım alanı kulak yumuşatıcı özelliğidir. Kulak yıkama işlemi öncesinde dış kulaktaki kirlerin ve yabancı maddelerin yumuşatılıp daha rahat temizlenebilmesi için kullanılır. Kulak yıkama işleminden en az 5 gün önce yıkanacak kulağa günde 3 defa 5 damla kadar her gün damlatılır. Sonucunda dış kulakta bulunan bulunan yabancı maddeler yumuşak hale gelir ve temizliği daha kolay sağlanır.

Nem tutucu özelliğinden dolayı bazı gıda maddelerinde kullanılabilir. Tatlı bir madde olduğundan çikolata, şekerleme ve dondurma yapımında kıvam artırıcı olarak kullanılabilir.

Şurupların içerisinde bulunur. Tatlandırıcı ve kıvam verici özelliğinden faydalanılır. Bunların haricinde ağız gargaraları içerisinde bulunmaktadır.

Kabızlık için fitilleri bulunmaktadır. Gliserinin katı hale getirilmiş kabızlık için kullanılabilen fitilleri bulunmaktadır. Bu fitiller bağırsakları yumuşatarak dışkının daha rahat çıkmasını sağlar. Fitiller, bebek , çocuk ve yetişkin olmak üzere kabızlık tedavisinde kullanılır.

Gliserin hayvansal ve kimyasal olabilmektedir. Kimyasal gliserin petrolden elde edilmekte ve sağlık açısından kullanımı bulunmamaktadır. Tekstil fabrikalarında ve bunun gibi insan sağlığı ile ilgili olmayan durumlarda tercih edilir. Hayvansal kaynaklı gliserin sağlık için kullanılır. Dahilen ve haricen uygulanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740