Glokom Nedir?

Glokom Nedir?

Halk arasında göz tansiyonu veya karasu hastalığı olarak bilinir.

Göz içi gelişimi için gözlerde sıvı döngüsü olur. Glokom, gözlerdeki damarların tıkanması sonucunda gözlerde su birikmesi ve su birikmesinin neden olduğu basınç ile göz sinirlerinin baskı altında kalmasıdır.

Gözdeki damarlar tıklandığında sıvı atılmaz ve gözdeki sinirlere baskı yapar. Sinirler baskıdan dolayı tahrip olduğunda görmede bulanıklık, ağrı ve görme kaybı oluşur. Çoğunlukla 40 yaş üstü kişilerde görülür. Her 20 kişiden 1 inde glokom hastalığı belirtileri mevcuttur.

Kalıcı glokom hastalığı tedavi edilemez. Sadece göz tansiyonunun yükselmemesi için çeşitli ilaçlar ile önlemler alınır. Verilen ilaçların düzenli kullanılması önerilir.

Glokom belirtileri

Glokom, daha çok 40 yaş üstü kişilerde erkek ve bayan farketmeden görülmektedir. Sabah uyanıldığında baş ağrısı, gözün görme açısının daralması, ışığa bakıldığında yuvarlak gökkuşağı biçiminde daire görülmesi ve bulanık görmek glokom belirtileridir. Ayrıca cep telefonu, bilgisayar ve televizyona uzun süre bakıldığında gözlerde bulanıklık ve ağrı oluşması glokom belirtisidir.

Glokom kimlerde görülür?

Glokom genetik yapıya bağlı olarak kişinin ailesinde veya yakın akrabalarında glokom olması halinde kendisinde de olma ihtimali vardır. Şeker hastalığı, tansiyon, migren ve kalp hastalığı bulunan kişilerde görülme ihtimali yüksektir. Sigara vb madde bağımlılarında görülme riski yüksektir.

Glokom nasıl teşhis edilir?

Glokom hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhiste glokomun tedavi edilme ihtimali vardır. Glokom hastalığının teşhis edilmesi için doktorlar tarafından bilgisayarlı analiz ile göz tansiyonu olup olmadığı tespit edilir ve teşhis konulur.

Glokom tedavisi

Glokom hastalığının teşhis edilmesinden sonra tedavi yöntemlerine başlanır. Glokom hastalığının belirlenen kişilerde ilaç tedavisi ile göz tansiyonu düşürmeye ve dengede tutulmaya çalışılır. İlaç tedavisi yeterli olmazsa lazer yöntemi ile tedavi şekline başvurulur. Glokom çok fazla ilerlemiş ve hiç bir tedavi yöntemi göz tansiyonunu dengede tutmuyorsa cerrahi müdahalede bulunulabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740