Glukosamin, Kondroitin ve Msm Nedir? Ne İşe Yarar?

GLUKOSAMİN-KONDROİTİN-MSM

Glukosamin: Glukosamin kıkırdak yapısını oluşturan, eklem ağrıları ve romatizma gibi rahatsızlıklarda kullanımı önerilen bir maddedir. Glukosamin deniz ürünlerinden ve tavuk kemik iliğinden elde edilen bir maddedir. Deniz ürünlerinden yengeç ve ıstakoz gibi canlıların kabuklarından elde edilmektedir. Glukosamin vücut tarafından üretilebilir. Ancak ileri yaşlarda vücut tarafından üretimi azaldığı için ek olarak alınmalıdır. Vücutta glukosamin eksik olduğu durumlarda eklem ağrıları, kireçlenme ve eklemlerdeki kaygan yapı azalır. Bu durum en çok merdiven çıkarken farkedilir. Merdiven çıkma esnasında diz eklemindeki kıkırdak yapının görevini yapamaz hale gelmesi sonucu şiddetli ağrı oluşur. Bunun nedeni kıkırdak yapının azalmış olması ve kemiklerin birbirine temas etmesidir. Günlük glukosamin ihtiyacı ortlama 1500 mg dır.

Kondroitin: Kondroitin eklemlerdeki hasarı önleyerek kıkırdak yapının bozulmasını engeller. Kondroitin köpek balığından ve sığır kıkırdağından elde edilmektedir. Vücutta fazlasıyla bulunur. İleri yaşlarda vücut tarafından üretimi azaldığı için özellikle diz ekleminde ciddi hasarlar meydana gelir. Bunun için ileri yaşlarda kondroitin desteği almak gerekebilir. Kondroitin kullanmak kıkırdak yapının içerisindeki maddelerin miktarının korunmasını sağlar. Kıkırdak yapımında vücudun uyarılmasını sağlar. Günlük ihtiyaç 1200 mg dır.

Metil sülfonil metan (MSM): Msm eklemlerde kireçlenmenin önlenmesi için kullanılır. Kemik yapısının bütünlüğünü sağlar. Glukosamin ve kondroitin ile birlikte kullanması daha faydalı olur. Eklemlerde kireçlenme oluşmasını engeller. Romatoid artrit olan hastalarda ağrı kesici olarak kullanılır. Eklemlerde ağrı oluşmasını azaltır ve hareket kısıtlılığını önler. Msm insan vücudu tarafından üretilen bir maddedir. İleri yaşlarda bu maddenin vücut tarafından üretimi azaldığından ek olarak alınabilir. Ek olarak alınan Msm ler laboratuvar ortamında kimyasal olarak üretilir. Sülfür isimli madde yardımıyla yapılan Msm, insan vücudundaki yararlı maddelerin korunmasını sağlar ve azalmasını önler. Msm vücudumuzda oluşan diğer ağrılara karşı da etkilidir. Öncelikle eklem ağrıları başta olmak üzere , vücudun diğer bölgelerindeki kas ağrılarına da etkilidir. Günlük Msm ihtiyacı ortalama 600 mg dır.

Bahsettiğimiz üçlü madde eklem sağlığı için kombine olarak kullanıma sunulmaktadır. Eğer eklem sağlığı için takviye ürün kullanmak istiyorsanız, glukosamin, kondroitin ve msm isimli maddelerin hepsinden içeriğinde yeterli miktarda bulunan karışımları tercih edebilirsiniz. Tabiki doktor tavsiyesi önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Glukosamin, Kondroitin ve Msm Nedir? Ne İşe Yarar? (4 Yorum)

  1. Anneme aldık glucosamin tablet dedilerki düzenli olarak bir kaç ay kullanmanız gerekiyor, 1 ay sonra ciddi bir rahatlama oldu toplamda 3 ay kullandırdım anneme, şuan dizlerindeki ağrı hemen hemen yok oldu sayılır. Sizde düzenli olarak aksatmadan kullanın 1-2 hafta kullanıp iyi gelmedi diye bırakırsanız etki göremezsiniz.

  2. eczanelerde satılan bu ilaçların bir çoğunun güvenilirliği yok herkes içine birşeyler doldurup satmak cebini doldurmak peşinde

  3. her markanın içeriği ve içeriğindeki glukosamin miktarı farklı olabiliyor. marka öneremiyoruz, eğer ağrı şiddetli ise içeriğinde yüksek oranda glukosamin olan ürünü tercih edebilirsiniz

  4. bu glucosamin tabletlerinden önereceğiniz bir marka var mı hangi marka glukosamin almalıyız


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740