Göbek Düşmesi Nedenleri ve Tedavisi

Göbek düşmesi nedir?

Göbek düşmesi hastalığı genetik yapı ile alakalı bir durumdur. Ailesinde veya yakın akrabalarında göbek düşmesi olanların kendilerinde de olma ihtimali yüksektir. Göbek düşmesi halk arasında göbek kayması ve göbek kaçması olarak ta bilinir. Göbek düşmesi en çok kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Göbek düşmesi belirtileri nelerdir?

Göbek düştüğü anda karında ağrı oluşur. Karın bölgesine dokunulduğunda göbek sanki boştaymış gibi kaçar. Yemeklerden sonra hazımsızlık ve şişkinlik olur. Yan yatıldığında veya eğildiğinde göbek bir yanda toplanır. Göbek ve etrafında ağırlık hissi oluşur. Bunlar en fazla görülen belirtilerdir. Bunların dışında baş ağrısı, ruhsal sıkıntılar, halsizlik, bulantı ve dik durmakta zorluk oluşur.

Göbek düşmesinin nedenleri

Göbek en fazla ağır kaldırmaktan düşer. Ağır bir eşyayı yerden ani hareketle kaldırmak genetik olarak göbek düşmesi yatkınlığı bulunan kimselerde göbek düşme riski vardır. Göbek düşmesi bayanlarda ve erkeklerde görülmektedir. Bayanlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Çoğunlukla göbek düşmesi görülme yaşı 15 ile 60 yaş arasıdır. Aniden gelişen bir olay karşısında çok korkmak göbek düşmesine neden olabilir. Göbek düşmesi yatkınlığı olan bayanların hamilelik döneminde göbek düşmesi gerçekleşebilir.

Göbek düşmesi kendi kendine iyileşen bir rahatsızlık değildir. Göbek düşmesi gerçekleşen kimselerde hassasiyet oluşur. Yemekten ve içmekten tat alamazlar. Sindirim sistemi ve dolaşım sistemini etkileyen göbek düşmesi hayatı olumsuz etkiler. Tedavi edilmediği müddetçe fiziksel ve psikolojik sıkıntılara neden olabilir.

Göbek düşmesi tedavisi

Göbek düşmesi eski zaman yöntemleri ile tedavi edilmez. Hacamat, göbeğe ip dolama, bardak çekme ve göbeğe masaj yapmakla göbek düşmesi iyileşmez. Göbek düşmesinin kesin ve kalıcı tedavisi ameliyattır. Yapılacak olan cerrahi müdahale ile göbek düşmesi tedavi edilir ve bir daha gerçekleşmez.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 6 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740