Göbek Yağları Nasıl Eritilir?

Göbek bölgesi neden yağlanır?

Göbek bölgesinde biriken yağlardan herkes rahatsız. “Karın bölgesindeki yağlar nasıl erir?” herkesin aklındaki sorudur bu. Göbek yağlarını gerçekten erimesini isteyen kişiler bunu başarabilir. “Göbek yağları erimez” diye düşünceye kapılmayın. Göbek yağlarını eritmek için ilk yapmanız gereken göbek bölgesinde yağ oluşumuna neden olan faktörlerden uzak durmaktır.

Gün içerisinde gereksiz ve fazla tüketilen yiyecekler ilk olarak göbekte yağlanmaya neden olur. Gereğinden fazla yemek mide ve ince bağırsakların genişlemesine sebebiyet vererek göbek bölgesinin genişlemesine neden olur. Böylece karın bölgesinde yağlanma ve genişleme sonucunda kötü görüntü ortaya  çıkar. Kadınlar erkeklere göre göbek bölgesinden yağlanmaya daha yatkındır. Kadınların yaşadığı özel günler sebebiyle hormonel dengede oluşan değişiklikler yağlanmaya neden olur.

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak ve düz bir karına sahip olmak hayal değildir. Göbek yağlarını eritmek için yapılması gerekenler herkes tarafından bilinir. Ancak önyargılar ve tembellik kişiyi geri iter. Kişide istek, azim, kararlılık ve istikrar oluşursa üstesinden gelemeyeceği iş yoktur. Kişilik psikolojisi de oldukça önemlidir. Depresyon, stres ve sıkıntılar iştahın açılmasına neden olur. Kişi ne yediğini bilmez. Kilo vermek için ruhsal sıkıntıların olmaması çok önemlidir.

Göbek bölgesinde yağ oluşumunun nedenleri

Günlük harcanan kalori miktarı

İnsan metabolizmasının günlük harcadığı belli bir kalori miktarı vardır. Bu kalori miktarı oturduğunuz yerden ortalama 1500 kcal dir. Gün içerisindeki aktiviteye göre harcanan bu kalori miktarı artar. Spor, yürüyüş, yoğun iş temposu vs gibi günlük kalori yakımını artıracak aktiviteler ile daha fazla kalori yakılır. Vücuda alınan kalori ile harcanan kalori aynı olduğunda kişi sabit kiloda kalabilir. Ancak alınan kalori yakılan kaloriden fazla ise kilo alımı gerçekleşir. Vücut, kilo almaya ve yağ depolamaya ilk önce karın bölgesinden başlar. Daha sonra vücudun diğer bölgelerine fazla kilolar eşit olarak dağılır.

Şeker

Şeker vücut metabolizmasının yavaşlamasına neden olur. Vücut metabolizması yavaşladığında vücuda alınan besinlerin sindirilmesi daha zor olur ve vücut kilo almaya başlar.

Şekerden yapılmış ve aşırı şeker içeren pasta, kek, çikolata vb. yiyecekleri çok fazla tüketmeyin. Ayrıca çok fazla şeker içeren kola, meyve suyu vb içeceklerden uzak durun.

Dengeli ve düzenli beslenme

Dengeli ve düzenli beslenmek sağlıklı yaşamak için çok önemlidir. Düzensiz beslenmek başta obezite ve bir çok kronik hastalığa neden olmaktadır. Dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenen kişilerde obezite sorununa yer yoktur.

İnsan vücudu metabolizmasının düzene girmesi için sağlıklı ve düzenli beslenilmelidir. Eğer siz düzenli beslenirseniz vücut metabolizması da düzenli olarak çalışır ve vücut kilo almaz.

Düzenli beslenmek nedir?

Düzenli beslenmek sabah, öğle ve akşam olmak üzere midenin 3 te 1 i boş kalacak şekilde vücudu çok fazla yormayan yiyecekler ile beslenilmesidir. Bu yiyecekler sağlıksız olmamalıdır. Aşırı yağlı ve hamur işi yiyeceklerin tüketiminin kısıtlanmasıdır.

Hareketsizlik

Hareketsizlik vücudun daha az kalori yakmasına neden olur. İnsan vücudu oturduğu yerden kalori yakabilir. Ancak alınan kalori daha fazla ise vücuda depolanması muhtemeldir.

Düzensiz uyku ve stres

Uyku düzeni vücudun sıhhati için önemlidir. Uyku düzeni sağlanamadığı durumlarda kişide stres sorunları ve buna bağlı hormonel değişiklikler daha fazla görülür. Bu durum vücudun kilo almasına neden olur. Düzensiz uyku aynı zamanda metabolizmanın yavaşlamasına ve sindirimin zorlanmasına neden olmaktadır.

Göbek nasıl erir?

Akşam yemeği

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için ilk yapmanız gereken gün içinde alınan kalori miktarını azaltmaktır. Özellikle akşam yemeklerinde porsiyonlar küçültülmelidir. Akşam yemekleri gün içinde tüketilen yemeklere oranla daha yağlı olduğundan ve de akşam saatlerinde kişideki hareketlilik azaldığından vücut daha az kalori harcar. Böylece alınan kalori harcanandan daha fazla olur ve kilo alımı gerçekleşir. Bu sebeple akşam yemekleri daha hafif olmalı ve azaltılmalıdır.

Diyet

Diyet, dengeli ve düzenli beslenmek için diyetisyenler tarafından önerilen beslenme düzenidir. Diyet programındaki amaç kişide düzenli beslenme alışkanlığı sağlamaktır. Düzenli beslenme alışkanlığı kazanıldığında kişinin normal kilosuna dönmesi kolaylaşır.

Egzersiz ve spor

Egzersiz ve spor sağlıklı ve kaliteli yaşam için gereklidir. Spor ve egzersiz  yapmak kişinin kendisini daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlar. Göbek yağlarını eritmek için spor yapmak önemlidir. Spor yapmak vücutta daha fazla yağ yakımını sağlar. Yakılan yağlar enerjiye dönüşür ve kişi kendini daha dinç hisseder. Fiziksel olarak dinç olan bir kişinin vücut metabolizması hızlanır ve yağ yakımını artar. Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için farklı egzersiz programları uygulayabilirsiniz. Egzersiz ve spor istenilen kiloya daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Daha fazla kalori yakmak için yapılacak en basit spor ip atlamaktır. İp atlamak vücuttaki bir çok kasların çalışmasını sağlar. İp atlamak kolay yöntemler arasında en fazla kalori harcatan spordur.

Mekik çekmek karın kaslarını çalıştıran spordur. Mekik çekmek çok fazla kalori harcatmaz. Ancak karın kaslarının güçlenmesini sağlayarak karın bölgesinin toparlanmasını ve karın kaslarının içe doğru çekilmesini sağlar. Böylece istenmeyen görüntü azalır.

Günlük su tüketimini artırın

Su içmek vücudun sıhhati için oldukça önem taşır. Günlük su tüketimini artırmak vücut metabolizmasının daha fazla çalışmasını sağlar. Fazla kiloların vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Protein tüketimini artırın

Proteinler vücut yapısının oluşması için önemli besin kaynaklarıdır. Protein ağırlıklı beslenmek vücutta tokluk hissi yaratır. Proteinler vücuda depolanmaz. Protein ağırlıklı beslenildiğinde vücut enerji için depolanan yağları kullanır ve kilo verme başlar.

Lifli gıdaların tüketimini artırın

Lifli gıdalar bağırsaklarda dolgunluk yaratarak kişiye tokluk hissi verir. Lifli gıdaların tüketimine ağırlık verilmesi gün içinde tokluk hissi yaratacağından az yemek yedirecektir. Az yemek yendiğinde doğal olarak zayıflama başlar.

İnsanlar arasında en çok bilinen yanlışlardan biride göbek bölgesinin erimeyeceğidir. Diyet yaparken Vücuttan fazla kilolar atılmaya başladığında vücudun tüm bölgesinden orantılı olarak atılır. Eğer spor ve egzersiz yapılmazsa göbek çıkıntılı bir şekilde kalır. Bunun için diyet ile istenilen kiloya gelindiğinde egzersiz ve spor yapmalı, aynı zamanda diyet programına da devam edilmelidir. Böylece göbek yağları erir ve istenilen görünüme sahip olursunuz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740