Gotu Kola Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gotu kola nedir?

Gotu kola bitkisi, çoğunlukla Asya’da yetişen ve diğer Avrupa ülkelerinde yetiştirilen, geniş yapraklı bir bitkidir. Sağlık açısından önemli bir yerden sahip olan gotu kola bitkisinin günümüzde kullanımı yaygındır. Bitkinin yaprakları kurutularak çay halinde veya kapsül içerisine konarak kullanıma sunulur. İlk olarak Avrupa’da kullanılmaya başlanan gotu kola bitkisi, daha sonra tüm dünyada yaygınlaşmıştır. En fazla bilinen özelliği kan damarlarını daha esnek hale getirmesi ve eklem yerlerindeki kolajen doku yapısını güçlendirmesidir.

Gotu kola bitkisinin faydaları

Damar açıcı: Gotu kola bitkisinin yaprakları kan damarlarını yumuşatıcı özelliği bulunmakta ve kan akışını rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Damar tıkanıklığı ve damar sertliğini önler. Özellikle bir toplardamar hastalığı olan varis tedavisinde ve varis hastalığından korunmak için kullanılabilir. Vücuttaki kılcal damarların tıkanmasını önler. Beyin damarlarının tıkanmasını önleyerek beyin kanaması riskini azaltır. Unutkanlığı azaltır, hafızayı güçlendirir. Beyine oksijen taşıyan kan hücrelerinin artmasını sağlar. Bu sayede beyin fonksiyonları daha fazla çalışır. Beyin damarlarını açıcı özelliği sayesinde saç dökülmesi problemine iyi gelir. Beyindeki kılcal damarların açılması sonucunda saç köklerini besleyen damarlar sürekli saçları besler ve saç dökülmesi en aza iner.

Kemik yapısı: Gotu kola bitkisinin yaprakları eklemlerdeki kıkırdak yapısını güçlendirerek bozulmalara karşı korur. İki kemik arasında bulunan kıkırdak yapının bozulması sonucunda kemikler birbirine temas eder ve hareket kısıtlılığı oluşturur. Gotu kola bitkisi sayesinde eklem yerlerindeki kıkırdak yapının bozulması önlenir ve daha sağlam olmasını sağlar. Gotu kola bitkisinin yaprakları kemik yapısını ve kıkırdak yapıyı güçlendirerek , kireçlenme ve eklem ağrılarına fayda sağlamaktadır.

Cilt sağlığı: Gotu kola bitkisinin yaprakları cildin elastik yapısının korunmasını sağlar ve ciltte oluşabilecek çatlamalara karşı cildi daha dayanıklı yapar. Cilt hücrelerini ve cilt yapısını güçlendirir. Cildin zararlı etkenlerden zarar görmesini en aza indirir. Bayanlarda selülit oluşumuna karşı kullanılabilir. Sağlıklı ve elastik bir deri oluşturarak cildin pürüzsüz görünmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740