Lutein Nedir? Faydaları Nelerdir?

Lutein nedir?

Lutein bitkilerde bulunan ve bitkilerde antioksidan etki yaratan bir maddedir. Lutein sarı renkte, bazı bitkilerin yapraklarında bulunur ve bitkileri mavi ışıktan korur. Göz sağlığı için oldukça tercih edilen lutein, karoten içermektedir.

Luteinin vücuda faydaları nelerdir?

Lutein çoğunlukla göz sağlığı için kullanılan vitamindir. Antioksidan özelliği ile cilt sağlığı içinde kullanılabilir. Ciltteki hücreleri yenilenmesini sağlayarak cildin renk tonunu ayarlar. Luteinin en yaygın kullanım alanı göz sağlığı içindir. Gözdeki sarı nokta bölgesinin tahribatını önleyerek gözün görme yeteneğini artırır. Görme bozukluğu olan kişilerde kullanılması halinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Gözdeki retina merkezinde bulunan makula bölgesinin rahatsız edici ışıktan korunmasını sağlar. Fazla ışık özellikle ileri yaşlardaki kişilerde makula bölgesinin tahrip olmasına ve görme bozukluğuna neden olmaktadır. Lutein, bitkileri olduğu gibi insanları da fazla ışığın zararlarından korumaktadır. Lutein içeren besinleri sıklıkla tüketen kişilerde, göz hastalıkları riski azalır.

Lutein içeren besinler nelerdir?

Lutein çoğunlukla sebzelerin yapraklarında bulunmaktadır. Renk verici özelliği olması nedeniyle köklü sebzelerde de (örneğin havuç) bulunabilir. Özellikle turuncu ve sarı renkli sebze ve meyvelerde daha fazla bulunmaktadır.  Lutein içeren besinler ;

Havuç

Brokoli

Lahana

Marul

Mısır

Kabak

Portakal ve mandalina

Ispanak

Maydanoz

Protein deposu olarak bilinen yumurta sarısı lutein açısından zengin olduğu bilinmektedir. Yumurtaya sarı rengi luteinin verdiği yönünde açıklamalar vardır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Lutein Nedir? Faydaları Nelerdir? (1 Yorum)

  1. Lutein, ilaç kullanmadan doğal olarak alınabilecek besinleri tüketmek gerekir. Ama nedense doktorlar havuç yiyin demiyor hemen ilaç kullanın diyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740