Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

ambliyopi

Göz Tembelliği (Ambliyopi) 

Diğer bir adı ambliyopi olarak bilinen göz tembelliği iki gözün her birinde ya da sadece bir tanesinde %20 veya daha fazla olarak görme azlığıdır. Gözün tam olarak işlevini yerine getirmemesinden kaynaklanan bir sağlık durumudur. Bu sağlık sorununa bazı kalıtsal hastalıklar yol açabilir. Teşhis edilmesi oldukça güçtür. Ailesinde göz tembelliği bulunan çocukların erken teşhis için muayene edilmesi önerilir ki bu rahatsızlıkta erken teşhis önemli bir rol oynamaktadır. Tedavi için en uygun zaman ergenlik öncesi ve ergenlik dönemidir.

Göz tembelliğine yol açan etkenler nelerdir?

Şaşılık, kırma kusurları ve göz dokularında bulanıklık. Bu üç ana maddeden ortaya çıkmaktadır. Şaşılık; göz tembelliğinin ortaya çıkmasında en sık karşılaşılan ana etkendir. En zor teşhis edilen sorun ise kırma kusurlarıdır. Kırma kusurları; bir gözün diğer göze oranla çok daha bulanık görme sorunudur. Dış görünüşte herhangi bir farklılık görünmediği gibi teşhis için geç kalınabilir. Göz dokularında bulanıklık olarak bilinen katarakt her bebeğin bir çocuk doktoru tarafından kırmızı yansıma testi ile kolayca belirlenebilir. Eğer doğumsal bir katarakt ile karşı kaşıya kalındığı zaman kısa zaman içerisinde cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Göz tembelliği nasıl tedavi edilebilir?

Tedavide asıl amaç daha az kullanılan gözü işlevlerini yerine getirmesini sağlamaktır. Gerekli olan reçete yerine getirilir bununla birlikte kapama tedavisi uygulanır. Alternatif önerilerde ise odaklanma için gözlük kullanılır yeterli durumda olmadığı zaman ise yine kapama tedavisine başvurulur. Göz tembelliği geçici olarak giderilemez zayıf olan göz mutlaka güçlendirilmelidir.

Tedavisi yapılmadığı takdirde;

Günlük hayatta görme problemleri ile birlikte yapılan eylemleri engelleyerek kalıcı göz bozukluklarına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra da kişide derinlik algısı zamanla kaybolur. Diğer gözde zarara uğrarsa kişi hayatı boyunca görme sıkıntısı yaşar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740