Grip Aşısı Ne Zaman ve Kimlere Yapılır?

Grip aşısı 

Grip aşısı grip virüsüne karşı vücudumuzda  bir koruma kalkanı oluşturur. Eylül ayı grip aşısının yapılması için uygun zamandır. Grip aşısı yapıldıktan  bir hafta sonra etkisini göstermeye başlar.  Aşı yapıldıktan sonra bir veya iki gün kırgınlık yapabilir. Bunun sebebi bağışıklık sisteminin grip aşısını benimsemesidir. Bağışıklık sistemi grip aşısını benimsediği andan itibaren koruma süresi başlar.Koruma süresi bir yıldır. Grip hastalığına yakalananlar iyileştikten sonra aşıyı yaptırmalıdır. Çünkü grip aşısı kırgınlık ve grip hali oluşturduğundan hastanın grip sendromunu daha ağır hale getirir.

 

Grip aşısı yapıldıktan sonra grip salgınına yakalanma ihtimali azalır. Ancak grip aşısı olan kişiler yinede grip olabilirler. Bunun sebebi o seneki grip aşısının içeriği bir önceki senenin virüslerine karşı hazırlanmış olmasıdır. Virüsler her sene çeşitlilik göstermektedir. Aynı senenin virüslerine karşı grip aşısı hızlı bir şekilde geliştirilemez.

 

Grip aşısı 2 ila 8 derece arasında saklanmalıdır. Grip aşısı yapılan yerde ağrı oluşabilir. Bunun sebebi aşının soğuk ortamdan çıkarılıp direk olarak vücuda yapılmasıdır. Dolaptan çıkarılan aşı avuç içinde bir süre ısıtıldıktan sonra vücuda enjekte edilmelidir.

Grip aşısı daha çok 65 yaş üzeri kişiler , kronik hastalıkları olan kişiler, hastalık riski yüksek olan kişiler , bağışıklık sistemi zayıf olanlar , kış aylarında sık sık grip salgınına yakalanan kişilere grip aşısı önerilmektedir. Özellikle kalp rahatsızlığı , tansiyon, şeker , astım ve koah gibi kronik hastalığı olan kişilerde önerilmektedir.

Grip aşısı bebeklere 6. Aydan sonra bir ay ara ile yarım doz şeklinde uygulanabilir. 2 yaşını geçen çocuklarda doktorlar uygun gördüğü sürece tam doz yapılabilir.Hamile ve emziren bayanların grip aşısını yaptırmalarında bir sakınca görülmemiştir. 

Grip aşısı yapılması uygun olmayan kişiler: 6 ayını doldurmamış bebekler , yumurta alerjisi olanlar , ateşli grip hastalığı olan kişiler ve grip aşısını karşı geçmişte şiddetli allerjik reaksiyon geçiren kişilerin grip aşısı olmaları uygun değildir.

Özellikle kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin ve risk altındaki sağlık çalışanlarının grip aşısı yaptırmalarında fayda vardır. Grip virüsü aynı ortamda bulunan kişileri hatta kapalı ortamda aynı havayı soluyan kişiden kişiye bulaşabilen salgın olabilen  bulaşıcı bir hastalıktır. Grip virüsü vücutta belirginlik göstermeye başladığından itibaren hasta dinlenmeye alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Grip virüsü ilerledikçe beraberinde orta kulak iltihabı ve bronşit gibi hastalıkları ortaya çıkarabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740