Guarana Nedir? Guarana Kremi İnceltir mi?

Guarana nedir?

Guarana bitkisi, Amerika kıtasında çoğunlukla yetişen ve kırmızı meyveleri olan bir bitkidir. Kırmızı renkli meyveleri kafein açısından oldukça zengindir. Eskilerden beri guarana meyveleri enerji verici olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise uyarıcı etkisinden dolayı enerji içeceklerinin içerisine katılmaktadır. Guarana meyvesinin içeriğindeki kafein miktarı diğer kafein içeren besinlerden daha fazla olduğu belirtilmiştir. Guarana meyveleri yemiş olarak veya kurutulmuş meyvelerden çeşitli içecekler yapılarak tüketilebilir. Ayrıca guarana meyvesinden cilt güzelliği için kremler elde edilmektedir. Guarana meyvesinin kafein, guanin, hipoksantin, teofilin, teobromin ve laksantin içermektedir.

Guarana meyvesinin faydaları

Guarana meyvesinin içeriğindeki yüksek miktardaki kafein beyindeki uyarıcı maddeleri harekete geçirir. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar. Beyin fonksiyonlarının artması durumunda unutkanlık, hafıza problemleri ve odaklanma problemini azaltır. Guarana meyvesini kullanan kişilerde hafıza güçlenir ve öğrenme kabiliyeti artar.

Avrupa kıtasında guarana meyvesi oldukça yaygındır. İleri yaşlardaki nörolojik hastalıklarda hastalara kullandırılmaktadır.

Guarana meyvesi astım, kronik akciğer hastalıkları, bronşit ve öksürükte nefes açıcı özelliğe sahiptir. Nefes yollarını açarak nefes almayı rahatlatır.

Yorgunluk ve halsizlik için guarana meyvesi kullanılabilir. İçeriğindeki kafein sayesinde enerji üretimini destekler ve kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar.

Guarana meyvesinin içeriğindeki yüksek oranda kafein sayesinde migren ağrıları ve baş ağrılarında kullanılabilir. Migren ve diğer baş ağrılarında hafifletici etkisi bulunmaktadır.

Guarana ile elde edilen kremler inceltir mi?

Öncelikle guarana meyvesi yenildiğinde yağ yakımını ve bağırsakları hızlandırarak vücutta daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Ancak guarana ile elde edilen ve haricen kullanılan kremlerin yağ yakıcı ve inceltici etkisi olduğu bilinmemektedir. Kullanıcıların bir çoğu guarana kreminin inceltici etkisinin bulunmadığı kanaatindedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740