Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea) Nedir?

Gül hastalığı nedir?

Gül hastalığı 10 ile 40 yaşları arasında kişilerde görülen bir cilt hastalığıdır. Çoğunlukla bahar döneminde kendini gösteren gül hastalığı kızarıklık ve döküntü şeklinde seyreder. Gül hastalığı bulaşıcı değildir. Gül hastalığının sebebi ise bilinmemektedir. Stres ve yorgunluk ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Gül hastalığının sebebi mantar bakterileri veya alerjenler değildir.

Yorgunluk ve vücut direncinin düştüğü esnada belirti gösteren gül hastalığına sebebiyet veren herpes 7 virüsünden şüphelenilmektedir.

Gül hastalığının belirti göstermesine neden olan faktörler

Bağışıklık sisteminin düşmesi ile gül hastalığı belirtileri görülebilir. Özellikle ağır hastalık ve aşırı yorgunluk olduğu dönemlerde bağışıklık sistemi zayıflar. Gül hastalığı bulunan kişiler aşırı yorgunluktan ve uykusuzluktan kaçınmalıdır.

Gül hastalığının belirti göstermesindeki diğer neden ise stres ve depresyondur. Gül hastalığı bulunan kişiler stresten mümkün olabildiğince uzak durmalıdır.

Zararlı güneş ışınları ve çok fazla ısıya maruz kalmak gül hastalığının belirti göstermesine neden olur. Güneşin zararlı ışınlarının gül hastalığını tetiklememesi için güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Aşırı sıcağa maruz kalınmamalı ve çok sıcak suda duş alınmamalıdır.

Baharatlı yiyecekler gül hastalığını tetikler. Özellikle acı biber yenmesinden sonra gül hastalığı meydana çıkabilir. Başta acı biber olmak üzere diğer baharatların kullanımı sınırlandırılmalıdır.

Gül hastalığı tedavisi

Gül hastalığı belirti gösteremeye başladığı andan itibaren gül hastalığı ile ilgili kremler sürülmelidir. Cilt, sağlığına kavuşana kadar krem sürülmeye devam edilmelidir. Ciltteki ağrıyı ve yanmayı azaltır. Cildin kendini daha çabuk toparlamasını sağlar. Gül hastalığının neden olduğu ağrılar için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Doktorunuz uygun gördüğü takdirde kortizon tedavisi uygulanabilir.

Gül hastalığı belirti gösterdiğinde ılık su ile duş almak kaşıntıyı azaltır ve rahatlatır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740