Gül yağı ne için kullanılır?

GÜL YAĞI

Gül yağı, bitkisel yağlar arasında en çok tercih edilen ve olumlu sonuçlar alınan yağlardan biridir. Gül yağı gül yapraklarının kurutulmasından sonra su buharı distilasyonu ile elde edilir. Elde edilen bu hoş kokulu yağ insan sağlığında cilt ve diğer vücut problemlerinde kullanılabilir. Ayrıca cilt güzelliği için kullanılan yağlardan bir tanesidir.

GÜL YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Gül yağının cilde faydaları

Gül yağı kuru ciltlerde meydana gelen çatlama ve döküntülere sürüldüğünde kısa sürede cildi besleyerek sağlığına kavuşturur. Cildin onarılmasını ve parlaklık kazanmasını sağlar.

gul-yagii

Gül yağı alerjik ciltlerde kaşıntı, kızarıklık ve döküntülere karşı kullanılabilir. Kaşıntı ve kızarıklık olan bölgelere günde 2 veya 3 defa sürüldüğünde cildi sağlığına kavuşturur.

Gül yağı egzama gibi  cilt rahatsızlıklarında onarıcı etkisi ile cildin yenilenmesini ve egzamadan kaynaklanan cilt bozukluklarının giderilmesini sağlar.

Gül yağı açık yaralarda, yatak yaralarında ve diğer yaralarda (sıyrık vb.) yara yerinin üzerine sürülebilir. Nemlendirici ve onarıcı etkisi sayesinde kısa sürede iyileşme sağlar.

Gül yağı cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılabilir. Cilt lekelerinin giderilmesi için özellikle bayanlar tarafından tercih edilir. Cildin yumuşamasını ve rahatlamasını sağlar. Özellikle doğum lekesi, güneş lekesi ve sivilce lekesi gibi durumlarda cildin renk düzenini sağlayarak sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırır.

gul-yagi

Gül yağı sivilceli ciltlerde maske olarak kullanılabilir. Cilt aşırı yağlı ise gül yağı kullanımı önerilmez. Yağlı ciltleri daha fazla nemlendirerek yağ dengesinin bozulmasına neden olabileceğinden daha çok kuru ciltlerde kullanımı önerilir.

Gül yağının vücuda faydaları

Gül, kokusu ile her zaman kişiye rahatlama ve sakinlik hissi vermiştir. Gül yağı koklandığında hoş kokusu sayesinde kişide mutluluk hissi yaratır.

Gül yağı ile vücudun ağrıyan bölgelerine masaj yapılabilir. Gül yağı sürüldüğü bölgeyi gevşeterek ağrıların hafiflemesini sağlar. Ayrıca eklem ağrıları, burkulmadan ve darbeden kaynaklanan şişkinlik ve ödemin giderilmesi için masaj yaparak sürülebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740