Gül Suyunun Faydaları

Gül Çiçeği ve Gül Yaprakları

 

Latince adı Rosa Damascena dır. Yaz aylarında beyaz , pembe ve kırmızı renkli çiçekler açan hoş kokulu , güzel görünümlü ve dikenli bir bitkidir. Bütün dünyada güzel görünümü için park ve bahçelerde yetiştirilir. Ülkemizde Isparta gülü meşhur hale gelmiştir.

 

Gül kurusu elde etmek için gül çiçekleri gün doğmadan toplanır. Gölgede kurutulur ve kullanılacağı zaman suyla kaynatılır.

Gül yağı elde etmek için çiçekler gün doğmadan toplanır, bir müddet bekletildikten sonra su buharı yöntemi ile yağ elde edilir.

Gül suyu , gül yağı elde edilirken beraberinde gülsuyu yan ürün olarak elde edilir.

Gül kurusu kabız yapıcı etkiye sahiptir.  Haricen boğaz gargarası olarak kullanılabilir. Öksürükten ve iltihaptan tahriş olmuş boğazları iyileştirir. 50 gram gül çiçeği 1 litre suya atılarak bir kavanoz da güneş altında 1 hafta bekletilir. Soğuk algınlığı ve gribe şifalıdır.

Gül kurusundan hazırlanan reçel sabahları kahvaltıda tüketildiğinde gün içinde zindelik ve dinçlik verir.

Gülsuyu cildi güzelleştirici etkisi ile ciltteki leke ve sivilcelerde kullanılır. Antiseptik özelliği sayesinde ciltteki tahrişlerde sürülebilir. Gözlerde kuruluk ve yorgunluk belirtilerinde gülsuyu ile yıkanarak nemlendirilir ve rahatlama sağlanır. Kışın soğuktan etkilenen el ve yüzdeki çatlamalar gülsuyu ve gül yağı kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740