Güneş gözlüğü nasıl olmalıdır?

gunes-gozlugu-nasil-olmali

İDEAL GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL OLMALI?

Güneş gözlüğü göz sağlığı açısından koruyucu görevi görmelidir. Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı gözleri ve göz kapağını korur. İdeal bir güneş gözlüğü sadece göz değil çevresini ve göz kapağında koruması gerekir. Her açıdan gelen güneş ışınlarına karşı gözleri ve göz kapağını koruması güneş gözlüğünün özelliği olmalıdır.

Gözlük alırken pahalı olması gözleri daha iyi korur veya uygun fiyatlı olması gözleri korumaz gibi bir geçerlilik bulunmamaktadır. Size uygun olan ve gözü tamamıyla kaplayan güneş gözlükleri sizin için idealdir. Ayrıca güneş gözlüğünün göz ve çevresini kaplaması göz çevresinde oluşacak olan kırışıklıkları azaltır.

Gözlük alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise gözlüğün çevredeki renkleri bozmamasıdır. Kehribar rengi ve nötral gri güneş ışınlarına karşı koruyucu olduğu gibi çevredeki renkleri bozmadığı bilinmektedir. Camları aşırı koyu olan güneş gözlükleri ısıyı gözlere çekeceğinden yeterli UV koruması görevini görememektedir.

KİMLER GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMALIDIR?

Renkli gözlü kişiler

Renkli gözlü kişiler güneşin UV ışınlarından en fazla zarar gören kişilerdir. Özellikle UV ışınlarının uygun olduğu ilkbahar ve yaz aylarında renkli gözlü kişilerin güneş gözlüğü kullanması gerektiği belirtilmektedir.

İlaç kullananlar

Sağlık açısından kullanılması gereken bazı ilaçlar göz hassasiyeti oluşturarak gözlerin güneşin UV ışınlarından daha fazla zarar görmesine neden olur. Kısa süreli veya sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan kişiler güneş gözlüğü kullanmalıdır. Tabiki bu her ilaçta geçerli değildir. İlacın prospektüs bilgisinin uyarılar kısmında yer alan “güneş gözlüğü kullanılmalıdır” ibaresini gördüğünüzde size uygun olan güneş gözlüklerinizi takmalısınız.

Göz travması geçirenler

Göz travması geçiren kişiler veya göz operasyonu geçiren kişiler güneş gözlüğü kullanmalıdır. Göz travması ile birlikte gözlerde oluşan hassasiyet ile güneşin zararlı ışınları etkisini artırır.

Numaralı gözlük veya lens kullananlar

Numaralı gözlük ve lens kullanan kişilerin numaralı güneş gözlüğü kullanması gerekecektir. Bu konuda doktor yardımı alınmalıdır. Numaralı gözlük kullananların güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmaması gerekir. Aksi takdirde gözün görme yeteneği gittikçe azalabilir.

Yüksek rakımda yaşayanlar

Yüksek rakımda güneşin UV ışınlarının etkisi artmaktadır. Alçak bölgelere göre UV ışınları 2 kat daha fazla zarar verir.

Çevre

UV ışınları deniz kenarı, kırsal bölge ve kar yağışı sonrasında etkisini artırır. Deniz kenarında yaşayanlar, kumsalda güneşlenen kişiler ve kar yağışının fazla olduğu bölgelerde yaşayan kişilerin güneş gözlüğü kullanması gerekir.

ÇOCUKLAR GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMALI MI?

Çocukların hassas bünyeleri güneşin zararlı ışınlarından daha fazla etkilenir. Bu yüzden çocuklarda güneş gözlüğü kullanabilir. Bazı uzmanlar 2 yaşından sonra çocukların özellikle UV ışınlarının etkili olduğu saatlerde güneş gözlüğü ve şapka kullanması gerektiğini belirtmiştir. Gözleri kapatacak şekilde şapka kullanılması güneş gözlüğü kadar koruyucu etkiye sahip olmayabilir. Ancak yinede şapka ile birlikte güneş gözlüğü kullandırmak daha etkili bir koruyucu faktör olur.

Çocuklar için de aynı şekilde göz ve göz çevresini kapatacak şekilde tasarlanmış güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740