Güneşin Zararlı Işınlarından Korunmanın Yolları

Güneşten korunmak

Ozon tabakasının delinmesi ile birlikte zararlı güneş ışınları cildimizde çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Özellikle yaz aylarında güneşin yakıcı etkisi ve zararlı UV ışınlarına karşı korunmak sağlığımız açısından önemlidir. Özellikle güneş alerjisi bulunanlar çeşitli güneş koruyucu kremler ve farklı önlemler alarak güneşten korunmaları gerekir. Uzun süre korunmasız  güneş ışığına maruz kalmak ciltte farklı rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Sağlık açısından güneş ışınlarından tabiki faydalanılmalıdır. Güneşin insan vücuduna kazandırdığı D vitamini sayesinde daha güçlü kemik yapısına sahip olunur. Kalsiyumun vücuda emilmesi için gerekli olan D vitamini çoğunlukla güneş ışınlarından alınır ve vücuda depolanır. D vitamini eksikliğinde kemikler daha zayıf olur. Bayanlarda menopoz döneminden sonra oluşabilecek kemik erimesi riski artar. Bebeklerde raşitizm görülebilir. Vücutta emilmeyen kalsiyum böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Güneşten faydalanmak ve aynı zamanda korunmak için alınabilecek bazı önlemler vardır.

Güneşin ışınlarının cilde zararları

Lekelenme: Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan kimselerde cilt üzerinde lekenlenmeler görülür. Özellikle yüz bölgesinde ve omuz bölgesinde oluşan güneş lekeleri güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmakla birlikte çoğalır.

Yanık: Korunmasız bir şekilde özellikle yaz aylarında güneşin yakıcı etkisi cildinizin yanmasına ve tahriş olmasına neden olur. Hassas ve beyaz tenli  ciltler için bu durum daha acılı olur. Hassas ciltler güneş yanıklarına daha kısa sürede maruz kalır.

Erken yaşlanma: Zararlı güneş ışınları ciltte kırışıklıkların daha fazla artmasına neden olur. Cildin elastik yapısının bozulması ile kırışıklıklar daha belirgin hale gelir. Uzun süre korunmasız bir şekilde güneş ışığına maruz kalan kişilerde erken yaşta kırışıklıklar çoğalır. Önlem alınmadığında kırışıklıklar ve ince çizgiler artar.

Sivilce: Cilt tipi sivilce oluşumuna uygun olan kişiler, güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanmalıdır. Aksi halde sivilceler güneş ışınlarının etkisi ile çoğalır. Çoğalan sivilcelerin yüzde iz bırakma olasılığı daha fazla olur.

Cilt kanseri: UV ışınları uzun süre ve sürekli olarak cilde temas ettiğinde cilt kanseri oluşma riski vardır. Güneş ışınlarının etkisi cilt dokularının hasar görmesini ve cilt kanseri oluşma riskinin artmasına neden olur.

Yaz aylarında güneşten korunmak için neler yapılmalıdır?

Güneş koruyucu kremler ile yaz aylarında cilt korunabilir. 50+ faktör koruma özelliği bulunan kremler tam koruma sağlar. Akne ve leke oluşumuna yatkın olan ciltlerde tam koruma güneş kremleri önerilir. Güneşe karşı alerjisi bulunanlar ve beyaz hassas cildi olanların tam koruma kullanması önerilir. Ancak tam koruma özelliği bulunan kremler güneşin faydalı ışınlarını da kesmektedir. Cilt tipi çok hassas olmayanlar 30 faktör koruma özelliği bulunan kremleri kullanabilir.

Güneşin tam tepede olduğu vakitlerde güneş ışığına maruz kalmaktan uzak durulmalıdır. Özellikle saat 11:00 ile 15:00 arasında güneş ışınlarının yakıcı etkisi daha fazladır. Bu saatlerde mümkün olduğu kadar güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edilmelidir.

Güneş lekelerinin önlenmesi için açık renk giysiler ile derinin üzeri kapatılmalı ve şapka ile yüz bölgesinin güneş ışınlarına maruz kalması önlenmelidir. Yaz aylarında özellikle açık renk giysiler tercih edilmelidir. Açık renk giysiler sıcağı iter. Bu yüzden yaz aylarında güneşin bunaltıcı sıcağından biraz olsun korunmuş olunur.

Bronzlaşmak için en sık yapılan uygulamalar arasında kakao yağı kremi ile bronzlaşmak cilt üzerinde olumsuzluklara neden olamktadir. Kakao yağı kremi sıcağı cildin iç tabakasına çeker. Cilde renk veren pigmentlerin renginin koyulaşmasını sağlar. Bu işlemin çok fazla uygulanması cilt lekelerine ve kırışıklıklara neden olabilir.

Güneş gözlükleri göz sağlığının korunması için önemlidir. Gözün saydam tabakasının güneş ışınlarından zarar görmemesi için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Ayrıca göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasını önlemek veya çoğalmasını önlemek amacıyla kullanılmalıdır. Göz ve göz çevresi sağlığınız için size uygun olan güneş gözlüğünü kullanmanızda fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740