Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

GÜNLÜK TUZ İHTİYACI

 

Tuz, günlük ihtiyaç kadar tüketilirse faydalı , ihtiyaçtan fazla tüketildiğinde zararlı olabilmektedir. Vücuda tuz girişi yediğimiz besinler sayesinde sağlanır. Fazla yemek vücuda fazla tuz girişi demektir. Bu durum başta fazla kilo alma gibi olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre yetişkin bir insan vücudunun ortalama günlük tuz ihtiyacı 5 gram ile 7 gram arasında değişmektedir.

 

Tuzun faydaları

  • Vücudumuz için gerekli miktarda alınan tuz , sağlıklı yaşam açısından önem arz etmektedir.
  • Tuz yemeklere tat verir. Yada alışılmış bir durumdur.
  • Tuz vücudun asit-baz dengesini sağlar.
  • Vücudun elektrolit dengesini sağlar
  • Tuz vücudumuzdaki ter salgısının artmasını sağlar ve böylece vücudumuzdaki mikropların dışarı atılmasını sağlar.
  • Vücut kramplarını önler

Tuz insan sağlığı dışında farklı amaçlar içinde kullanılmaktadır. Tuz antiseptik bir madde olduğundan çeşitli kozmetik ürünlerinde , kimyasal karışımlarda , antiseptik solüsyonlarda ve besinlerin saklanmasında kullanılır.

Tuzlara iyot ilave edilmesi insan vücudunda iyot ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Ancak vücudun iyot ihtiyacını karşılamak için bol tuzlu yemek yanlıştır. İnsanlarda iyot eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların , tuzlara iyot ilave edilerek önlenebilmesi kanaatine varılmıştır. Bu nedenle sofralarda ve yemeklerde iyotlu tuz tercih edilmelidir.

Fazla tuz tüketiminin zararları

Fazla tuz tüketimi vücutta su tutacağından kilo alma problemi ve vücudun farklı bölgelerinde ödem oluşmasına neden olabilir. Vücutta biriken suyun terleme yoluyla dışarı atılması mümkündür , ancak kış aylarında terleme pek mümkün olmadığı gibi vücudumuzda biriken su ödem oluşturabilir.

Fazla tuz tüketimi tansiyon yükselmesine sebep olur. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının tuz tüketimi en aza indirilmelidir.

Fazla tuz tüketimi hormon dengesizliğine neden olabilir. Vücutta hormon dengesizliği özellikle bayanlarda olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Fazla tuz tüketimi böbrek fonksiyonlarını etkileyerek , çalışmasını zorlaştırır. İdrarda kalsiyum miktarının artırarak vücutta kalsiyum eksikliğine yol açar. Bu durum ileri yaşlarda kemik erimesi gibi sorunları ortaya çıkarır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740