Gut Hastalığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gut Hastalığı nedir?

Gut Hastalığı maddi refahı iyi olan, bol protein tüketen insanları etkileyen bir hastalıktır.

Egzersiz yapmayan, kilo artışı olan, düzensiz beslenen insanlarda görülen bu hastalık; ağrı verici kırmızı şişliklerin genelde ayak başparmağı ve diğer eklem yerlerinde ortaya çıkması ile kendini gösterir.

Gut hastalığı iyi bir tedavi süreci ile iyileştirilebilir. Yani hastalık kronik değil, akuttur.

Gut Neden Olur?

Kanda aşırı ürik asit birikmesi sonucu oluşan bir hastalıktır, kanda fazla ürik asit, eklem yerlerinde şişlik kızarıklık ve ağrı oluşturur.

Hastalık, erkeklerde daha sık görülür çünkü yapılan istatistiklere bakıldığında, gut hastalarının yüzde 85’i erkeklerdir. Yüzde 15’i ise kadınlardır.

Erkeklerde 40 yaşından sonra hızla kendini gösterir, kadınlarda ise menopoz sonrasında ortaya çıkmaktadır. Pürin içeren kırmızı et, sakatat ürünleri ve alkol gibi içecekler gut hastalığını tetikler.

Gut hastalığının birinci ve ikinci formu vardır. Genetik olarak bazı kusurlar da gut hastalığını tetikleyebilir. Bozuk gen, anne veya babadan çocuğa geçebilir.

Baba pürin içeren besinleri tüketmediğinde ortaya çıkmayabilir. Fakat çocuk büyüyüp 40 yaşını geçtiğinde çok sık et ve sakatat ürünü tüketirse hastalık ortaya çıkabilir.

İkincil form gut hastalığı ise doğuştan değil sonradan gelişir. Böbrek hastalıkları, gut hastalığını ortaya çıkarabilir. Gut hastalarının hepsinde gözlemlenen şey, pürin artışıdır.

Eklemlerde Ürik Asit Birikmesi

Gut ağrılarının sebebi, kanda ürik asit birikmesidir, deride eklem yerlerinde, kulak kıkırdağı ve tendonlarda asit birikmesi ağrılara yol açar.

Bu iltihabi durum tedavi edilmezse, eklem yerlerinde kronik hastalıklar ortaya çıkabilir. Biriken ürik asit kristal yapılara dönüşür, böbrek yollarına zarar verir.

Böbreklerde taş oluşumunu da tetikleyebilir. Biriken kristaller, kümeler halinde birikirler ve büyümeye başlarlar.

Gut tedavi edilmezse, böbrekler başta olmak üzere birçok organ zarar görebilir. Hastalık ilerledikçe, sürekli ağrılar, eklem deformasyonu, kronik eklem hastalıkları, böbrek taşları ve yetmezliği ortaya çıkabilir.

Hatta eklem delinmesi de ortaya çıkabilir. Tedbir olarak kanda ürik asit ölçümü rutin olarak yapılmalı ve kontrol altına alınmalıdır.

Gut Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gut hastalığının tedavisinde, kortizon içeriği olmayan ve anti enflamatuar ilaçlar verilir. Diklofenak gibi ilaçlar iltihabı hızlı bir şekilde indirir, ağrıları keser.

Böbrek fonksiyonları bozulan hastalara farklı ilaç tedavisi verilir. Ayrıca Kolsişin etken maddeli ilaçlar da doktor tarafından reçete edilirse, eklem ağrılarını hafifletebilir. Bazı ilaçların yan etkileri, ürik asit oranını arttıracağı için, doktora danışmadan ilaç almayınız. Bu yazı sadece bilgilendirme amacı ile kaleme alınmış bir yazıdır kesinlikle tedavi yerine geçmez.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740