Gut Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Gut hastalığı nedir ?

 

Gut hastalığı, Damla hastalığı olarak ta bilinir. Vücutta ürik asit birikmesiyle oluşan bir hastalıktır. Böbreklerden yeterince ürik asit atılmaması, gut hastalığının nedenlerindendir. Kan testlerinde ürik asit düzeyinin yüksek olması gut hastası olduğunuz anlamına gelmez. Ürik asit seviyesi yüksek çıkan kişilerin ortalama % 5 veya 10 unda gut hastalığı belirtileri görülmektedir.

Gut hastalığı neden olur?

Gut hastalığı böbreklerden idrar yolu ile yeterince ürik asit atılmaması sonucu gerçekleşir. Bunun nedeni düzensiz beslenme, sağlıksız yiyecekler ve genetik yapıdır. Aşırı alkol alımı , değişik tatlandırıcı kullanılan içecekler , aşırı et tüketimi gut hastalığına neden olmaktadır. Genetik yatkınlığı bulunan kişilerde ameliyat sonrası veya herhangi bir travma sonucu ortaya çıkabilir. Obezite , kansızlık , böbrek hastalıkları ve kronik cilt hastalıkları gut hastalığını tetikleyici hastalıklardır.

Gut hastalığının belirtileri nelerdir ?

Gut hastalığı belirtileri arasında en çok rastlanan eklem ağrılarıdır. Ayak baş parmağının eklem yerinin enflamasyon sonucu tahrip olması gut hastalığı belirtisidir. Diğer belirtileri;

  • Bütün eklem yerlerinde ağrı
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Vücut sıcaklığının düşmesi
  • Eklem yerlerinde kireçleme

gut

Gut hastalığına alınacak önlemler

Kişide genetik yatkınlık var ise gut hastalığına yakalanmamak için önlem alması gerekir. Beslenme düzeni ve dengeli beslenme gut hastalığı riskini azaltır. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Sigara vücuttaki C vitaminlerini yok eder ve gut hastalığı riskini artırır. Günlük C vitamini alımı arttırılmalıdır. Et ve et ürünleri çok fazla tüketilmemelidir. Protein içerikli besinler dikkatli tüketilmeli ve sebze meyve kullanımı arttırılmalıdır. Böbrek fonksiyonlarını artırmak için gün içerisinde bol su tüketilmelidir. Süt ürünleri ve kahve tüketimi gut hastalığı riskini azaltır. Aşırı kilo gut hastalığı riskini oldukça arttırdığından fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

Gut hastalığı teşhisi nasıl konur?

Gut hastalığının tanısı eklem yerinden alınacak sıvı ve kan testleri sonucu teşhisi konur. Kan testlerinde ürik asidin yüksek çıkması gut hastalığı tanısı için yetersiz olup eklem yerlerinden alınacak sıvı ile tam teşhis konulur.

Gut atakları görülen kişilerde gut hastalığı teşhisi konulabilir. Gut atakları hastalık bulunan kişiye ortalama yılda iki kez gelir. Ataklar eklemlerde ağrı ve şişlik ve aşırı yorgunluk belirtisi gösterir. Gut atakları yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir.

Gut hastalığı tedavisi

Gut hastalığında sadece ilaç tedavisi uygulanır. Gut hastalığında kullanılan ilaçlar ;

Allopurinol

Kolşisin

Antienflamatuar ilaçlar

Febuksostat

Probenesid

Bu ilaçlar hastaya doktor tarafından verilmeli ve takibi yapılmalıdır. Bu ilaçlarla kandaki ürik asit seviyesinin düşmesi ile hastalık tedavi edilebilir.

Gut hastalığı tedavi edilmezse böbrek yetmezliği, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet(şeker) hastalığına yol açarak ölüm riski artar. Gut hastalığı bulunan obezitelerin bu hastalıklara yakalanma riski daha da artar. Eklem yerlerinde aşırı kireçleme oluşur. Eklemlerde kronik ağrı ve şekil bozukluğu oluşur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740