Kara Halile’nin Faydaları

HALİLE BİTKİSİ

Halile bitkisi Doğu Hindistan’da yetişen iki çeşit ticari şekli olan bir bitkidir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Halile bitkisinin en yaygın kullanım alanı basurdur.

 

KARA HALİLENİN SAĞLIĞA FAYDALARI

KARA HALİLE(KÜÇÜK HALİLE): halile türünün olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulmuş halidir.Ortalama 2 cm uzunluğunda siyah renkli, sert ve kokusuz meyvelerdir.

SARI HALİLE: halile bitkisinin kurutulmuş meyvesidir. Erik biçiminde uzunluğu 5 cm yi bulan, sarı renkli, sert ve kokusuz meyvelerdir.

İçeriğinde yüksek oranda müshil etkisi yaratacak bileşik vardır. Alınan miktara göre müshil veya kabızlık etkisi gösterir. Memleketimizde sarı halile müshil etkisi olarak kullanılmakta, kara halile ise kabız etkisi olarak kullanılmaktadır. Kabızlık etkisi için günde 2-4 gr toz halindeki halileyi hap haline getirerek alınmalıdır. Yara iyileştirici ve yara kapatıcı olarak içerisinde %20 halile tozu taşıyan merhemler kullanılabilir.

Basur (hemoroid) problemi olan kişilerde içerisinde %5 halile tozu bulunan içecek hazırlanıp günde 2-3 bardak içilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740