Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik vücuttaki hormonların değişime uğraması sebebiyle vücutta bazı değişiklikler görülmektedir. Bu değişiklikler fiziksel veya ruhsal olabilmektedir. Yumurtlama döneminde döllenmenin gerçekleşmesiyle hamilelik başlar. Bu dönemden itibaren vücutta görülen zihinsel ve bedensel değişimler şunlardır;

Mide bulantısı

Mide bulantısı hamilelik döneminin ilk aylarında oluşan problemlerdir. Hamile bayanların koku, tat ve duyu organlarında hassasiyet oluştuğundan mide bulantısı ilk aylarda artabilir.  Özellikle titiz bayanlarda daha şiddetli bulantılar görülebilmektedir.

Adet gecikmesi

Düzenli olarak adet olan bayanların yumurtlama döneminde hamile kalması ile adet görme kesilir. Geciken adet döneminin nedeni hamilelik testinin pozitif sonuç vermesi ile nedeni belirlenmiş olur.

Fazla uyku

Gebelik döneminde bayanların en fazla ihtiyaç duyduğu uykudur. Vücuttaki değişimler yorgunluk ve halsizlik yaparak hamile bayanların daha fazla uyku ihtiyacı olabilmektedir.

Baş ağrısı

Baş ağrısı ilk zamanlarda olmasa da hamilelik döneminin ileriki aylarında oluşabilir. Baş ağrısının hamilelikten kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Hamilelik döneminde yaşanan ruhsal değişimler baş ağrısına neden olabilir.

Meme uçlarında koyulaşma

Hamileliğin ilk aylarında meme uçlarında hassasiyet ve renk değişikliği görülür. Meme uçları normal renginden daha koyu bir renk alır. Ayrıca meme uçlarında karıncalanma hissi oluşur.

Koku hassasiyeti

Koku hassasiyeti gebeliğin ilk aylarında bayanların hemen hemen hepsinde görülür. Hamile bayanların koku alma hassasiyetinin artması ile bulantı ve kusma gerçekleşir.

Mide yanması

Hamileliğin ilk aylarında çok fazla görülmese de, ilerleyen aylarda hamilelikte düzenli ve dengeli beslenmeyen bayanlarda mide yanması görülür.

Ruhsal değişimler

Hamileliğin ilk aylarında hormon değişikliğinden dolayı bayanlarda ruhsal değişimler görülebilir. Bu ruhsal değişimler çoğunlukla negatif düşüncelerdir. Kaygı, sinirlilik, mutsuzluk gibi ani gelişen değişimler görülebilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740