Hamilelik döneminde beslenme nasıl olmalıdır?

gebelik-dis

HAMİLELİKTE BESLENME

Kadınlar için gebelik dönemi fiziksel ve doğal bir dönemdir. Bu dönemde anne adaylarının yeterli ve dengeli beslenmesi son derece önemlidir. Hamilelik döneminde bayanların en fazla ihtiyaç duyduğu vitamin B9 vitamini yani folik asittir. Folik asit, hamilelik düşünüldüğünden itibaren ek olarak  başlanmalıdır.

Gebelik dönemi boyunca anne beslenmesi bebeğin gelişimine doğrudan etki eder. Yetersiz beslenen anne adaylarının depoladığı vitaminler kullanılır. Bu da yetersiz geliyorsa bebeğin gelişiminde problemler yaşanabilir. Yetersiz beslenen hamile bayanların bebeğinde gelişim problemi yaşanırken kendilerinde ise çeşitli sağlık problemleri oluşabilir. Erken doğum, düşük riski, kansızlık, diş çürükleri ve kemik zayıflığı söz konusu olabilir.

Gebelikte yetersiz beslenme ile gelen sağlık problemleri kadar aşırı beslenme ile de sağlık sorunları yaşanabilir. Bu nedenle gebelik döneminde dengeli ve düzenli beslenme oldukça önemlidir.

GEBELİKTE NASIL BESLENİLMELİ

Gebelik döneminde normal dönem beslenmelerine ek olarak 300 kalori fazla alınmalıdır. Ayrıca protein, demir, kalsiyum, çinko, E vitamini, C vitamini, folik asit ve iyot bakımından zengin gıdalar ile beslenilmesi gerekmektedir. Kahve ve çay tüketimi azaltılmalı, sigara ve alkol kullanımı kesilmelidir.

GEBELİKTE KAÇ KİLO ALINMALIDIR?

Gebelik döneminde bayanların en  ok önem verdiği konulardan biride fazla kilo almaktır. Bayanlarda her zaman sorun haline gelen fazla kilolar gebelik döneminde mutlaka alınır. Gebelik döneminde bir miktar kilo almak normaldir ve zaten alınmalıdır. Aşırı kilo almaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Gebelikte kilo alımı gebelik öncesi kilo ile orantılı bir şekilde olmalıdır.

Beden kitle indeksi 20 den az olanlar yani boyuna göre kilosu az olanlar 12 kg ile 18 kg arasında almalıdır.

Beden kitle indeksi 20-25 arasında olan normal kilolu bayanlar 11 kg ile 16 kg arası almalıdır.

Beden kitle indeksi 25-30 arası olan fazla kilolu bayanlar 7 kg ile 11 kilogram arası almalıdır.

Beden kitle indeksi 30 un üzerinde olan bayanlar 7 kg ve üzerinde almalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740