Hamilelik Döneminde Diş Ağrısı

Hamilelikte diş ağrısı

Diş ağrısı, ağız içindeki diş çürüklerinden kaynaklanan ve zaman zaman şiddetli olabilen bir ağrıdır. Ağız içindeki bakteriler, diş yapısında ve diş aralarında barınırlar. Gerekli ağız temizliği yapılmadığı durumlarda dişler çürür ve diş ağrıları ara ara şiddetli olabilecek şekilde çoğalır.

Hamilelikte oluşan diş ağrıları için yapılabilecek tedavi yöntemleri kısıtlıdır. İlaç tedavisi veya dişlere işlem yapılması gebelik döneminde riskli olabilir. Diş doktorları çok gerekmediği sürece gebelik döneminde diş tedavisi yapılmasını önermemektedirler. Planlı olarak hamile kalmayı düşünen anne adayları hamile kalmadan önce diş tedavilerini yaptırmaları önerilmektedir.

Hamilelikte çok rastlanan diş çürükleri ve diş ağrısının en büyük nedeni kalsiyum ve D vitamini eksikliğidir. Hamilelikte bebeğin kemik oluşumu için kalsiyum ve D vitamini arttırılmalıdır. Hamilelikte kalsiyum miktarı arttırılmadığı müddetçe vücuttaki kalsiyum bebeğin gelişimi için kullanılır ve diş yapısındaki kalsiyum miktarı azalır. Böylece diş çürükleri hızla artar.

Hamileliğin ilk 3 ayında ilaç tedavisi dahil hiçbir tedavinin uygulanmaması daha doğru olur. İlk 3 ay bebeğin gelişimi için önemli bir dönem olduğundan bu dönemde herhangi bir tedavi yapılmamaktadır. Gebeliğin 3. ayından sonra çok gerekli ise diş tedavisi yapılabilir. Diş ağrısı hafif ise ve çok fazla rahatsızlık vermiyorsa tedavi doğumdan sonraya bırakılmalıdır.

Hamilelik döneminden önce oluşan diş ağrıları hamilelikte artabilir. Hamilelik döneminde vücuttaki hormon dengesinin sağlanmaması ile diş çürükleri artabilir ve diş ağrıları şiddetlenebilir. Ayrıca hamilelik döneminde dişetlerinde küçük çaplı tümörler oluşabilmektedir. Dişetlerinde oluşan bu tümörler ağrıya neden olmaktadır.

Hamilelik döneminde diş ağrılarını önlemek için yapılması gerekenler

Şeker ve şeker içeren besinlerden uzak durun. Şeker, diş minesini zayıflatarak diş çürüklerine neden olmaktadır. Şeker ve şekerli içecek veya yiyecek tükettiğinizde dişlerinizi beklemeden fırçalayın.

Çürük diş var ise çok soğuk veya çok sıcak yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun. Sıcak veya soğuk içecekler çürümüş dişlerden iç tabakaya ulaşır ve ağrı oluşturur.

Diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Dişlerin arasında kalan yemek artıkları bakteri oluşumuna ve diş çürüklerine neden olmaktadır. Diş fırçası ile diş araları yeterince temizlenemez. Diş ipi ile diş aralarındaki yemek artıkları çıkarıldığında bakteri oluşumu azalır ve çürükler ve diş ağrısı önlenmiş olur. Ayrıca ağız kokusu önlenmiş olur.

Çiğnenmesi zor ve çok sert besinler yemekten kaçının. Kabuklu yemişleri dişleriniz ile kırmayın.  Sert besinler dişleri zorlayabilir. Dişlerinizi herhangi bir içeceği açmak için kullanmayın.   Dişin yerinden hafifçe oynaması dahi ağrı ve çürük oluşabilir.

Hamilelikte diş ağrısının giderilmesi

Bilindiği üzere hamilelik döneminde harhangi bir ilaç tedavisi uygulanamaz. Şiddetli ağrıyan diş, kanal tedavisi yapılması gerekiyor ise kadın doğum uzmanı eşliğinde anestezi uygulanabilir ve kanal tedavi yapılabilir.

Diğer yöntemler

Hamilelik döneminde ilaç tedavisi uygulanmadığından bitkisel yöntemlere başvurulur. Hamilelik döneminde yapılabilecek bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır;

Karanfil yağı: Karanfil yağı pamuğa bir kaç damla damlatılarak dişin üzerine konulabilir. Antiseptik ve ağrı kesici özelliği ile diş ağrısını hafifletir.

Sirke: Sirke antiseptik yani mikrop öldürücüdür. Saf sirke ile günde 3-4 defa gargara yapabilirsiniz. Kısa sürede ağrı hafifleyecektir.

Soğan ve sarımsak: Hamilelikte uygulanabilecek doğal tedavilerden biride soğan ve sarımsaktır. Az miktarda soğan ve sarımsağı ezin. Karışımı bir pamuğun üzerine koyun. Ağrıyan dişin etrafına sürüp daha sonra pamuğu dişin üzerine koyun. Ağrısını biraz olsun alacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740