Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi

Hamilelik testi idrar ile yapılır ve idrardaki hCG hormonuna göre negatif veya pozitif sonuç verir. Hamilelik testinin üzerinde idrar haznesi, negatif ve pozitif çizgisi bulunmaktadır. İdrar haznesine, vücutta en az 4 saat beklemiş olan idrarı en az 3 damla damlatarak 5 dakika beklenir. 5 dakika sonucunda tek çizgi çıkarsa negatif yani hamile değilsiniz, eğer çift çizgi çıkarsa hamilesiniz anlamına gelir. Eğer iki çizgide çıkmazsa hamilelik testiniz arızalıdır.

Hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Hamilelik testi sabah ilk idrarla yapılırsa doğruluk payı daha fazla olur. Çünkü sadece hamilelik döneminde bayanların vücudunun salgıladığı hamilelik hormonu (hCG) gece vücutta bekleyen idrarda daha fazla olur ve testin doğru sonuç verme olasılığı yükselir. Gün içinde yapılan gebelik testi, idrarda yeterli hCG hormonu birikmediği için doğru sonuç göstermeyebilir. Hamile olduğunuz halde yeterli hormonu algılayamayan gebelik testi pozitif sonuç veremeyebilir.

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Gebelik testi geciken adet döneminin ardından yapılır. Klasik gebelik testlerinin sonuç vermesi için adet dönemi zamanının geçmesi beklenmelidir. Piyasada bulunan erken gebelik testleri daha hassas olduğundan beklenen adet dönemi tarihinden daha önce sonuç vermektedir. Gebelik testi pozitif sonuç verdiğinde 1 aylık hamilesiniz demektir.

Not: Gebelik testinin üzerinde C ve T harfleri bulunmaktadır. Bunlar Pozitif ve Negatif anlamına gelir. Gebelik testinin tam sonuç vermesi için çizgilerin tamamen koyulaşması gerekir. İkinci çizgi yani T çizgisi silik çıkarsa bu hamile olduğunuz anlamına gelmez ve tekrar test yapmalısınız. Test yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konu; vücutta en az 4 saat bekleyen idrar ile yapılmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740