Hamilelikte Kadın Sağlığı Önerileri

GEBELİK DÖNEMİ

Hamilelikte Kadın Sağlığı Önerileri

Gebelik döneminde olan anne adaylarının bu süreçte hem enerji ihtiyacı ortaya çıkmakta, hem de vitamin ve mineral ihtiyacı fazlaca artmaktadır. Bebeğin kilo alması ve sağlıklı olması annenin beslenmesine bağlıdır. Gebeliğin son uç ayındaki annenin kilosu ve beslenme şekli bebeğin doğduğundaki ağırlığını belirler. Annenin bu süreçte yetersiz beslenmesi, hamileliğin kötü yol alması ile sonuçlanabilir.

Anne adaylarının yaklaşık olarak 40 hafta süren hamilelik dönemi boyunca uyması gereken bazı kurallar vardır. Özellikle çalışan anne adayları günün yorgunluğunu dinlenerek atmalıdır.

Gün içerisinde hep hareketsiz olan ve oturarak iş yapan anne adayları evde kendilerini fazla yormadan kan akışını düzenleyecek basit egzersizler yapmalıdır. Hamilelik dönemlerinde uyku sıkıntısı yaşayan anne adayları geceleri yatmadan önce ılık bir duş alıp rahatlayarak bu uyku sıkıntısını atlatabilir.

Akşam Evde Ayaklar Dinlendirilmelidir

Çalışan, günün bir kısmını ayakta geçiren anne adayları evde ayaklarını ve bacaklarını kaldırarak dinlenmelidir. Bu sayede gün içerisinde ortaya çıkan ödem ve ağrılar da bir miktar azalacaktır.

Kısa Süreli Yürüyüşler Yapılmalıdır

Anne adayları hafta sonlarında hafta içinde oluşan stres ve yorgunluğu atmalıdırlar. Kısa süreli yürüyüş yapmak havanın da iyi olduğu dönemlerde anne adayları için oldukça önemlidir.

Eşler Destek Olmalıdır

Çalışan anne adaylarının yakınları ve eşleri mümkün olduğunca hamilelik dönemlerinde anne adaylarını desteklemelidirler. Bu destek hamilelik dönemindeki anne adayları için önemlidir.

Anne adayının yakınlarından gördüğü bu destek sayesinde kendini güvende ve rahat hissedecektir. Aynı zamanda çalışan anne adayları için tüm ailesi ev işlerinde ve yapması gereken basit egzersizleri yapmasında yardımcı olmalıdırlar.

Çalışan Anne Adaylarının En Sık Karşılaştığı Sorunlar Başlıca Şunlardır:

1- İş yerinde sigara bağımlılığı olan kişilerin sık sık anne adayının çevresinde sigara içmesi sonucunda ortaya çıkan kirli solunum sıkıntısı.
2- Düzenli beslenme ile ilgili sıkıntılar.
3- Çalışma yerlerinde zaman zaman ihtiyaç duyulan bir dinlenme odasının olmaması.

Çalışamayacak Anne Adayları Kimlerdir?

– Vajinal kanaması olan kişiler.
– Hipertansiyonu olan kişiler.
– Düşük veya erken doğum riski taşıyan kişiler.
– Bebeğinin gelişim sıkıntısı yaşayan kişiler.
– Servikal yetmezliği olan kişiler.
– Geçmiş hamileliklerinde ikiden fazla düşük veya erken doğum geçiren kişiler.

Hamilelik Döneminde Beslenme Kuralları Nelerdir?

  • Hamilelik sürecinde kahve, kola, hazır meyve suyu ve çay tüketimini azaltmalıdır. Bunun yerine taze sıkılan meyve suyu, ayran, süt gibi süt ve süt ürünleri bulunduran gıdalar tüketmelidir.
  • Yemeklerde ve salatalarda kullandıkları zeytin yağını diğer yağlar ile karıştırarak kullanmalıdır.
  • Tuz kattığı yemeklerdeki tuz oranını azaltmalı ve özellikle iyot tuzu kullanmalıdır.
  • Bebeğin sağlığı açısından hazır gıdalar tüketmemeli, hazır gıdalar yerine el yapımı yiyecek ve içecekleri tüketmelidir.

    Hamilelik dönemindeki anne adayları hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığı için dengeli beslenmeyi tercih etmelidir. Normal bir kiloda hamileliği başlamış olan bir kadın, bu süre boyunca 9-12 kg almalıdır. Sağlık ve mutluluk bakımından yeterli olabilmesi için doktorlar tarafından öneri verilmelidir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Toksoplazma nedir? Gebelikte toksoplazma başlıklı makalemizde kedi dışkısı, parazit ve toksoplazma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Hamilelikte Kadın Sağlığı Önerileri (1 Yorum)

  1. Hamilelik döneminde yaşadığım en büyük sıkıntı tansiyonumdu, bilinmeyen nedenlerden dolayı düşebiliyor veya çıkabiliyordu, biraz stresli hamilelik geçirdiğimden olabilir, kimseyi korkutmak istemem ama hamilelik benim için sorunluydu. Ama insanı içinde bir can taşıması ve hareketlenmesi gerçekten güzel bir duygu.