Hamilelikte Karın Çatlağı Önleme

Hamilelik döneminde oluşan karın çatlakları

Hamilelik çatlakları bütün hamile bayanların sorunudur. Özellikle kuru ve hassas cilde sahip bayanlarda çatlak oluşması muhtemeldir. Önlem alınmadığı takdirde yaklaşık olarak 3. ayda başlayan karın çatlakları ile yüzleşebilirsiniz. Hamilelik döneminde alınan kilolar ve zamanla büyüyen karın bölgesi derinin bütünlüğünü yitirmesine neden olur. Ciltteki elastik yapının kaybolması ile çatlak görünümleri ortaya çıkar. İlk zamanlarda pembemsi renkte olan çatlak bölgeler doğumdan sonra beyaza yakın renkte görünürler.

Hamilelik döneminde karın çatlağı ne zaman oluşur?

Hamilelikte karın çatlağı oluşumu kişiden kişiye değişmektedir. Çoğunlukla 5. 6. aylardan sonra başlar. Yinede bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Çok kuru cilde sahip olan kişilerde karın çatlakları daha erken görülebilir. Karın çatlağı oluştuktan sonra iyileşmesi bir hayli güçtür. Yapılan estetik ameliyatlar sonrası iyileşme olabilir. Bazı kişilerde bu yöntem dahi ise yaramamış ve çatlakları ile birlikte yaşamaya mahkum olmuştur. Hamilelikte çatlak oluşmaması için hamilelik başlangıcından itibaren önlem alınmalıdır. Nemlendirici ve yumuşatıcı krem ve yağlar çatlak oluşmasını büyük ölçüde engeller.

Gebelik döneminde çatlak oluşumunu artıran faktörler

Sigara kullanımı: Gebelik döneminde sigara kullanımı cildin zayıflamasına ve çatlak oluşumunun artmasına neden olmaktadır. Gebelik döneminde sigara kullanımına kesinlikle izin verilmemektedir. Çatlak oluşumunu yanısıra bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Sigaranın içindeki zararlı maddeler cildi besleyen kılcal damarların tıkanmasına sebep olur. Yeterince beslenemeyen cilt elastik yapısını kaybeder. Cildin elastik yapısının kaybolması çatlak oluşumunu da beraberinde getirir.

Az su içmek: Az su içmek hamilelikte cildin kurumasına ve çatlak oluşumuna neden olabilir. Cildin nem dengesinin sağlanması için gün içerisinde yeterli miktarda su içmek önemlidir. Hamilelik döneminde bol su içmeyen annelerin hamilelik çatlakları daha fazla oluşur.

Egzersiz ve spor: Egzersiz ve spor yapmak hamilelik döneminde çatlak oluşmasını en aza indirir. Hamilelikte egzersiz ve hafif spor yapmak vücuda faydasının yanısıra karın çatlağı oluşumunu azaltır.

Genetik yapı: Genetik yapı hamilelik çatlaklarının oluşmasında önemli faktörlerdendir. Genler atalardan bize miras kalır. Anne, teyze ve anneanne gibi yakınlarınızın hamilelik çatlakları çok fazla oluştuysa sizde de oluşması muhtemeldir.

Beyaz tenli kadınların karın çatlağı konusunda siyah tenlilere daha fazla çatlak oluştuğu görülmüştür. Siyah tenli bazı kadınlarda hiçbir önlem almamaları halinde karın çatlağı görülmeyebilir.. Ancak beyaz tenli kadınlar hamilelik dönemlerinde çatlak oluşumuna daha yatkındır.

Hamilelik döneminde çatlak oluşmaması için yapılması gerekenler

Hamilelik dönemindeki karın çatlaklarının önlemek için bol su içmek çok önemlidir. Sigara gibi zararlı etkenlerden uzak durmak gerekir. Hafif spor ve egzersiz yapmak karın çatlağı oluşmasını azaltır.

Hamilelik döneminde karın bölgesi oldukça gergin olduğundan hassasiyet oluşur. Karın bölgesi sürekli nemli tutulmalıdır. Duş alırken karın bölgesi yumuşak lif veya sünger ile sabun kullanmadan yıkanmalıdır. Sabun kullanmak cildi kurutabilir.

Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Karın çatlağı oluşmaması için sebze ve meyveler bol miktarda tüketilebilir ( içerdigi şeker miktarı yüksek olan meyvelere dikkat edin). Sebze ve meyvelerde bulunan vitamin ve mineraller cildi besleyerek daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu sayede karın bölgesinde oluşacak olan çatlaklar azalır.

Hamilelikte karın çatlağı nasıl önlenir?

Badem yağı: Hamilelik döneminin ilk aylarından itibaren badem yağı ile hafif masaj yapabilirsiniz. Badem yağı cildi besler ve nemli kalmasını sağlar. Ancak dikkat edilmesi bir husus; badem yağı kıl köklerini beslediği için karın bölgesinde hafif kıllanma yapabilir. Bu konuda hassas olanlar diğer yöntemleri denemelidir.

Kakao yağı: Kakao yağı cildi besleyerek elastik yapısının korunmasını sağlar. Kakao yağı cildin nemli kalmasını sağlar  ve çatlak oluşmasını azaltır.  Kakao yağı badem yağı gibi kıllanma yapmayabilir. Haftanın iki günü badem yağı diğer günler kakao yağı sürülebilir.

Nemlendirici krem ve losyonlar: Yağ bazlı nemlendirici kullanılması önerilmektedir. Kullanacağınız nemlendiricinin içeriği önemlidir. Sadece nemlendirmekle kalmayıp cildi beslenmelidir. Su bazlı kremlerin içerisindeki yağ oranı düşük olduğundan etkisini çabuk yitirir. Yağ bazlı kremler cilt üzerinde daha kalıcı olduğundan karın çatlağı oluşmaması için daha uygundur.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı hamilelikte karın çatlağı oluşmasını büyük ölçüde azaltır. Cildi besler ve nem dengesini korur. İçeriğindeki vitaminler cildi besleyerek bütünlüğünü sağlar. Hindistan cevizi yağı sürüldüğü bölgeyi yumuşatma özelliğine sahiptir. Karın bölgesini yumuşatarak daha esnek olmasını sağlar. Bu sayede çatlak oluşumunu azaltır. Hindistan cevizi yağını günde 1 defa sürmek karın çatlağı oluşmasını büyük ölçüde engeller. Hamilelik döneminde oluşan karın bölgesindeki kaşıntıları önler.

Zeytin yağı : Zeytin yağı karın bölgesine masaj yapmak çatlak oluşumunu azaltır. Zeytinyağı cildi besleyici ve onarıcıdır. Zeytin yağı ciltte uzun süre kalıcı olduğu için karın bölgesinin sürekli nemli kalmasını sağlar.

Aloe Vera içerikli nemlendiriciler: Aloe Vera cildin en iyi dostudur. Aloe Vera içerikli nemlendiriciler cildin esnek, yumuşak ve nemli kalmasını sağlar. Cildi besler ve karın çatlaklarını büyük ölçüde önler. Aloe Vera cilt yenileyici özelliği sayesinde karın bölgesindeki derinin kendini yenilemesini sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740