Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler


Bebeğin anne rahmine düşmesi ile birlikte anne adaylarının hassas dönemleri başlamış olur. Hamilelik süresi boyunca anne adaylarının en çok karşılaştığı sorunlardan en yaygını şüphesiz mide bulantısı sorunlarıdır. Hamilelikte anne adaylarının duyuları hassaslaşmaya başlar bu nedenle de kokuları daha yoğun ve keskin duyarlar. Bu yüzden her kokuyu keskin bir şekilde duydukları için mide bulantısı sorunlarını doğurur. Anne adayları hamilelikleri süresince kendilerine dikkat etmeli ve yiyeceklerini doğru seçmelidirler. Mide bulantısı sorunlarını geçirecek veya bir nevi azaltacak bazı yiyecek çeşitleri bu süreci daha çok kolaylaştırır.

Mide Bulantısını Hafifleten Yiyecek Ve İçecekler:

Öncelikle hamilelikte doğru beslenmeli ve sindirimi kolay olan besinler tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede mideniz bu yiyecekleri daha çabuk sindirir ve biraz olsun mide bulantınızı hafifletmiş olursunuz. Mideniz bulandığında yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durarak yağ ve tuz oranı düşük besinler yiyiniz. Mide bulantınızı bastırmak için tuzlu kraker yiyebilirsiniz. Bu biraz olsun sizi rahatlatacaktır.

Midenizden ekşi ekşi su geliyorsa bastırmak için ufak dilimler halinle ekmek tüketiniz. Ve yavaş hareket ediniz. Hızlı hareket etmeniz midenizi daha çok bulandıracaktır. Gece yatarken ve gün içinde başucunuzda tuzlu kokusu ağır olmayan krakerler ve bisküviler bulundurunuz. Baharatlı, asitli ve yağlı yiyeceklerden uzak durunuz. Yatmadan önce bir şeyler yiyip içmeyin ve yudum yudum aralıklarla su ya da taze sıkılmış meyve suyu tüketin.

Midenizin bulandığı dönemlerde çok fazla yiyecek yemeyiniz. Sıcak bir zencefil (az miktarda) ve limon karışımı yapıp bunu içiniz, içerken de limon kokusunu içinize çekiniz. Limon ve zencefil mideye çok iyi gelen besinlerdir. Daha sonra hoşunuza gidecek yemekler tüketiniz. Hamilelikte doktorunuzun vermediği ilaçları tüketmeyiniz. Beslenmenize dikkat ederseniz eğer mide bulantınızı azaltabilirsiniz. Bunlara ek olarak elma, zencefil ve limon tüketimi mide bulantınızı fazla bir şekilde azaltmış olacaktır.

Uzak Durulması Gereken Yiyecekler:

Kesinlikle baharatlı, asitli, yağlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durunuz. Bunun sebebi ise midenin bu besinleri zor sindirmesidir. Mide bu besinleri sindirmeye çalışırken midede gaz ve asit oluşur bu sebep ile ağzınıza su gelebilir ve midede oluşan gaz mide bulantısına sebep olabilir. Bunlara ek olarak midenizin birden aşırı bir şekilde bulanmasına yemek kokusu, parfüm kokusu, sigara kokusu sebep olabilir. Midenizi boş bırakmadan ufak ufak parçalar halinde sık sık ama az bir şekilde öğünler tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler (1 Yorum)

  1. Herkese merhaba öncelikle şunu söylemek isterim kesinlikle baharatlı, yağlı, tuzlu yiyeceklerden uzak durun derim çünkü ne zaman aşırı yağlı ve baharatlı yesem midem bulanıyor sade besinler tüketmek daha iyi geliyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740