Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Yapılır?

Hamilelikte Şeker Yüklemesi

            Hamilelik döneminde şeker hastalığının son yıllarda artış göstermesiyle birlikte bu testin ve dolayısıyla erken teşhisin anne çocuk sağlığında önemi artmıştır.

Şeker Hastalığı Kimlerde Görülebilir?

            Hamile hanımların ortalama %5’inde hamilelik döneminde şeker hastalığı görülebilmektedir. Bu hastalıkların ise yaklaşık %90ı gestasyonel diyabet yani, hamilelik süresince oluşan ve gebelik şekeri de olarak isimlendirilir türe girer.

            Önceki hamileliklerinde şeker hastalığı sorunu yaşayan, hamilelik öncesi yüksek kilolu ve yaşı 35 üstü olan, şeker hastası akrabaları bulunan ve gebelik sırasında çok fazla kilo alan anne adaylarının hamilelik şeker hastalığına yakalanma riski yüksektir.

Şeker Testinin Önemi

            Hamilelik döneminde şeker testi yapılan ve kan şekeri yüksekliği tespit edilen anne adaylarına insülin tedavisi uygulanarak ve özel diyet listeleri verilerek kan şekeri seviyesinin dengede kalması sağlanır. Ancak bu test uygulanmamış anne adaylarında şeker hastalığı olması halinde hiçbir önlem alınmadığı için hem annenin hem de bebeği sağlığı tehlike altına girer.

Şeker Yükleme Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

            Eğer hamilelik sırasında sık idrara çıkma, normal seyrin üzerinde kilo alma veya sık ağız kuruluğu gibi şikayetler bulunmuyorsa şeker yükleme testi 24 – 28. haftalar arasında gerçekleştirilir. Yukarıda belirtilen şikayetlerin olması halinde ise doktor ile görüşülerek daha erken tarama testi yapılmalıdır.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

            Gün içinde açlık tokluk durumuna bakmaksızın teste tabi tutulacak kişiye 50 gram glikoz içirilir.  Bir saat sonra kan şekeri ölçülür. Eğer kan şekeri 140 mg altında ise anne adayında şeker riski bulunmadığı anlaşılır.

            Kan şekeri 140 üzerinde tespit edilen kişilerde ise bu sefer 3 saat süren ve dozun 100 grama yükseltildiği ikinci bir test uygulanır. Bu testin sonucunda da şeker ile ilgili kesin tanı konulur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740