Hamilelikte Sırt Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte sırt ağrısı

Hamilelik döneminde her kadın hafifte olsa bir sırt ağrısı yaşayabilir. Bunun nedeni alınan kilolar ve anne karnında gelişmekte olan bebektir. Bebek büyüdükçe sırt ağrısı şiddetini daha da artırabilir. Gebelik döneminde yaşanan sırt ağrısı 3. aydan itibaren bebek gelişimi hızlandığında başlar ve doğumdan sonraya kadar devam edebilir. Kısacası hamilelikte yaşanan sırt ağrıları fiziksel nedenlidir.

Hamilelik döneminde yaşanan sırt ağrılarının hafiflemesi için ne yapılmalı?

Öncelikle hamilelik döneminde aşırı beslenmekten ve gereksiz kilo almaktan kaçınılmalıdır. Ne kadar gereksiz kilo alırsanız sırt ağrısı o kadar şiddetli olur.

Hamilelik döneminde yaşanan bağırsak bozuklukları sırt ağrısına neden olabilir. Hazımsızlık ve gaz problemleri sırt ağrısına sebebiyet verebilir. Bunu önlemenin yolu dengeli ve düzenli beslenmedir.

Gebelik döneminde yatış pozisyonuna çok dikkat edilmelidir. Hem anne karnındaki bebeğin rahat etmesi için, hemde anne adayının ağrılarının oluşmaması için yatış ve duruş pozisyonu önemlidir. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir pozisyonda yatmaya ve oturmaya özen göstermelisiniz. Otururken bel destekli olmanız önemlidir. Koltuk yada herhangi bir yerde otururken sırt ve bel bölgenize destek olması için yastık vb malzemeler kullanabilirsiniz.

Hamilelik döneminde ağır kaldırmak tehlikeli ve sakıncalı bir durumdur. Hamilelik döneminde ağır işler yapmak ve ağır kaldırmak sırt ağrısına ve hatta bebeğin düşmesine neden olabilir.

Hamilelik döneminde ağır sporlar yapılmamalıdır. Hamilelikte önerilen hafif egzersiz ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı kısıtlandığından sırt ağrısı için ağrı kesici ve kas gevşetici gibi ilaçların kullanımı sakıncalıdır. Hamilelikte doktor tavsiyesi dışında ağrı kesici ve kas gevşetici kremler dahil  hiçbir ilaç vb ürünler kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740