Hamilelikte vücutta oluşan değişiklikler ve dikkat edilmesi gerekenler!

gebelikte-olusan-saglik-problemleri

GEBELİKTE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Gebelik dönemi bazen kolay, bazen de oldukça zor bir dönem olabilir. Sağlıklı bir anne adayının sağlıklı bir gebelik dönemi geçirme ihtimali yüksektir. Gebelik döneminde vücutta meydana gelen değişiklikler sağlıklı anne adaylarını çok fazla etkilemeyebilir.

Kronik rahatsızlığı bulunan ve hamilelik için uygun olmayan faktörlere sahip olan anne adayları gebelik dönemi boyunca bazı sıkıntılar yaşayabilir. Anne adayının aşırı kilolu veya aşırı zayıf olması gebelik döneminde sağlık problemleri yaşatabilir. Anne adayının yaşının küçük olması veya 36 yaşından büyük olması sorunlu bir gebelik geçirilmesine neden olabilir.

Gebelik döneminde vücutta bazı değişiklikler meydana gelir. Vücut metabolizmasında oluşan bu değişiklikler gebeliğin son haftalarına doğru şiddetini arttırarak sağlık problemleri oluşturabilir.

GEBELİK DÖNEMİNDE VÜCUTTAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelik döneminde kalp hızı (nabız) artar ve çarpıntılar oluşur. Sağlığa dikkat edilmediğinde gebelik süresi boyunca sürekli rahatsızlık verir.

Gebelik süresi boyunca kan basıncı (tansiyon) düşük seyreder. Gebelik döneminde tansiyonun sık ölçülmesi gerekir. Baş dönmesi ve mide bulantısı gibi belirtiler gebelik döneminde tansiyonun düştüğüne işaret olabilir.

Gebelik döneminde kan miktarı azalır. Bu nedenle demir içeren besinlerin bol tüketilmesi önemlidir. Kandaki demir oranı düşük ise doktorlar tarafından hastaya demir minerali içeren  vitamin ve mineral takviyeleri verilebilir.

Gebelik döneminde en önemlisi bağışıklık sisteminin düşmesidir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Hasta insanlara fazla yaklaşılmamalı, hijyene dikkat edilmelidir.

Gebelik döneminde kandaki şeker miktarında değişiklikler görülebilir. Genellikle gebelikte kan şekeri azalır. Ancak son dönemlerde gebelikte kan şekeri yüksekliği fazlaca görülmüştür.

Gebelikte vücut daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Hamilelik döneminde vücudun enerji tüketimi artar ve buna bağlı olarak uyku ihtiyacı da artar.

Gebelikte bağırsak bozuklukları sıkça görülmektedir. Bağırsaklarda düzeni sağlamak için probiyotik içeren gıdaları yeterli miktarda tüketmek gerekir. Gebelik döneminde oluşan kabızlık, tuvalet ihtiyacının giderilmesi esnasında daha fazla ıkınma gerektirir ve doğum sancılarını tetikleyebilir. Gebelik döneminde oluşan ishal sendromu vücutta su kaybına neden olarak erken doğumu tetikleyebilir. Bu neden bağırsak bozukluklarına dikkat edilmelidir.

Gebelik döneminde solunum ve nefes alma sayısı artar. Gebeliğin son dönemlerinde bebek akciğerlere baskı yaparak solunumu güçleştirir. Solunum güçleştiği anda rahat bir koltuğa uzanılmalı ve istirahat edilmelidir.

Gebelik döneminde mesane bozuklukları sıkça rastlanan bir sağlık problemidir. Özellikle ilerleyen haftalarda küçük tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra mesane içerisinde hala idrar kalmış olabilir. Bu nedenle gebelikte idrar sızıntıları görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740