Hamur İşleri Sağlığa Zararlı Mıdır?

Hamur İşleri Sağlığa Zararlı Mıdır

Ülkemizde ekmek ve hamura yönelik tüketim çok aşırı derecede fazla sanki tek tüketim malları un ve şeker gibi sadece, halk bu tür tüketim mallarına yönelmektedir. Gıda takviyesi olarak sadece hamurlu yiyecekler yemek insan sağlığını olumsuz yönde etkilemekle birlikte obezite olarak tanımlanan bir hastalık haline gelmektedir.

Yapılan ekmek,  çörekler, börekler, baklavalar Sağlık açısından son derece aşırı katı olmak üzere şişkinlik ve hazımsızlık çekmelerine sebep olacaktır. Hamurlu besinler yerine çorbalar, salatalar tercih edilerek mide hafifletilmeli ve hazımsızlık problemi yaşamamak adına bu tür yaklaşımlar kullanılmalıdır.

Hamur işleri kişiyi nasıl olumsuz etkiler?

Toplumumuzda ekmek tüketimi diğer  ülkelere oranla bir hayli fazladır. Bunun önüne geçilmesi ve halkımızın bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Kişiler hamurlu yiyecekler alarak mideyi küstürüyor ve aşırı kilo ve yağ oranında bir alım söz konusu oluyor. Bu alınan kilo ve yağlar hareket edilmediği takdirde erimeyeceği ve kaybolmadığı için hastada bir takım şikâyetleri beraberinde getirmektedir.

Bunların başında; kalp sıkışması, şeker,  tansiyon, hareketlerin azalması, hantallaşma, isteksizlik gibi birçok şikâyetleri beraberinde getirmektedir. İş yaparken bile hayatı olumsuz etkilemekte olup, iş hayatında da sorunlara sebep olabilmektedir. Yaşanan bunca olumsuz etkilerine rağmen halkımız bu tür hamurlu yiyeceklerin zarar olduğunu bildikleri halde az yeme alışkanlığından vazgeçmemektedirler.

Çözüm ve öneriler 

Uzmanlarca da söylenen bir noktalardan biri olan aşırı hamurlu yiyeceklerin metabolizmayı olumsuz bir şekilde etkilediği ve yaşamı tehdit ettiği gerek televizyon programlarında gerekse gazetelerde vurgulandığı bilinmektedir. Azar azar ama öğünü çoğaltarak yemek yemek hem sağlıklı hem de zararlı olabilecek etmenlerden korunmak adına önemli bir yaklaşım olacaktır. Hamur tek başına kullanılmamalı yanında hafif ve mideyi yormayacak gıda takviyesi niteliğinde olmalıdır.i

Gerekiyorsa bir uzmana başvurulmalı durum anlatılıp bir program ya da diyet listesi kişiye özel hazırlanıp uygulamaya konulmalıdır. Bu arada kişi program ve listeye uyacak davranışlarda bulunmalıdır. Karar ve azimli bir şekilde bu tür zararlı gıdalardan kurtulmak söz konusu olacaktır.

blank

Midemizi ve bedenimizi bu tür hamurlu gıdalarla beslemek demek diğer bulunan mineral ve protein takviyelerinden uzak olduğunuz anlamına gelmektedir. Bunun önüne geçmek için diğer gıdalar ve takviyelerle beden ve ruh sağlığı açısından kendimizi iyi hissetmek adına olumlu bir adım atmış olmamızı sağlayacaktır.

Unutulmamalıdır ki ülkemizde birçok yiyecek ve içecek bulunmaktadır. Çok tüketmek demek kendi sağlığını düşünmemek demektir. Hayatımız devam ettiği sürece bu gıdalar ve besinlerden faydalanmak adına bize düşen görev düzenli ve dengeli bir beslenme yapmak ve uygulamaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Hamur İşleri Sağlığa Zararlı Mıdır? (1 Yorum)

  1. Hamur işleri çok fazla tüketilirse tabiki sağlığa zararlı ancak vücudun karbonhidratada ihtiyacı var bu yüzden yeterli miktarda tüketilmesinde bi sakınca yok bence. Ayrıca aşırı yağlı hamur işlerinden uzak durulması kanaatindeyim.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740