Hangi mineral hangi besinde bulunur?

vitamin-eksikligi

Mineraller

Mineraller, vitaminler gibi vücut için gerekli olan maddelerdir. Bazıları ise vücut için olmazsa olmazdır. Örneğin kalsiyum, vücudumuzun iskeletini oluşturan kemik yapısının oluşmasını ve sağlıklı kalmasını sağlar. Mineraller vücudun üretemediği inorganik yani organik olmayan maddelerdir. Vücut tarafından üretilmediği için mineral içeren besinler gerekli miktarda tüketilmelidir.

Hangi mineral hangi besinde bulunur

  • Kalsiyum

Kalsiyum sağlıklı kemiklerin oluşması, sinirlerin çalışması, kan basıncının sağlanması, kanın pıhtılaşması ve kasların kasılması gibi vücutta önemli görevler üstlenir. Vücutta bulunan kalsiyumun %99 kemiklerdir, diğer yüzde biri ise vücut sıvılarında ve hücrelerde bulunur. Vücuttaki toplam mineral diğerinin yüzde ellisini kalsiyum oluştur. Bu demek oluyor ki vücudumuz için en önemli mineral kalsiyumdur. Kalsiyum eksikliğinde çocuklarda Raşitizm, yetişkinlerde Osteoporoz ve ileri yaşlarda eklemlerde kireçlenme gibi sağlık problemleri oluşabilmektedir. Kalsiyum içeren en önemli besinler süt ve süt ürünleridir. Özellikle ergenlik döneminde ve emzirme döneminde kalsiyum ihtiyacı arttığı için bu dönemlerde süt ve süt ürünleri daha fazla kullanılmalıdır.

  • Fosfor

Fosforun %80 i kalsiyum fosfat olarak dişlerde ve kemiklerde bulunur. Vücut sıvılarının asit ortama dönüşümünü engeller ve hücre sıvılarının dengede tutulmasını sağlar fosforda kalsiyum gibi süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. Ayrıca et ve balıktaki fosforun vücuda emilimi daha yüksektir. İnek sütünde çok fazla fosfor bulunduğu için çocuklara sulandırılarak verilmelidir. Aksi takdirde çok aşırı inek sütü içen çocuklar fosfor fazlalığında bağlı kasılmalar görülebilir.

  • Magnezyum

Magnezyum vücutta enerji metabolizması, kas ve sinir sisteminin düzenli çalışması ve kemik ve dişlerin oluşumu için önemli olan minerallerden biridir. Ayrıca tansiyon yani kan basıncının düzenlenmesini sağlar. Gebelikte ve emzirme döneminde magnezyum ihtiyacı %20 oranda artar magnezyum içeren besinler kuru baklagiller, kuru yemişler, tahıl taneleri ve yeşil yapraklı sebzelerin bir çoğunda magnezyum bulunur.

  • Sodyum klor potasyum

Sodyum, klor ve potasyum vücut sıvılarında ve dokularda bunlar en önemli görevi ise vücutta su dengesini, asit baz dengesini ve kasların çalışmasını sağlamasıdır. Sodyum, klor ve potasyum bulunduğu besinler ve sebzeler günlük ihtiyacını karşılayabilir

  • Demir

Demir minerali vücutta kan yapımını sağlanması için önemli olan minerallerden biridir. Gebelik ve emzirme döneminde demir minerali ihtiyacı artmaktadır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık günümüzde birçok kişi de görülebilir. Özellikle bayanlardan erkeklere göre daha fazla görülür. Yeni doğan bebeklerde demir minerali desteği yapılır. Demir minerali bulunan besinler karaciğer, et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllardır.

  • Flor

Flor vücutta dişlerin ve kemiklerin yapısında bol miktarda bulunur. Florun vücuttaki en önemli görevi diş çürüklerini önlemek ve sağlıklı diş oluşumunu sağlamaktır. Flor içtiğimiz suda yeterli miktarda bulunur. Çocuklarda flor eksikliğine bağlı diş çürükleri fazlasıyla görülebilmektedir. Bunun nedeni ise çocukların yeterince günlük su tüketimini sağlamamasıdır. Yetişkin bir kişide günlük flor ihtiyacı ortalama 1,5 mg’dır. Yaşlılarda ve gebelik döneminde flor ihtiyacı 2 kat artabilir.

  • İyot

İyot tiroid bezinin çalışması için gerekli olan minerallerden biridir. İyot yetersizliğine Tiroid bezi hastalıkları, gebelerde düşük tehdidi, ölü bebek doğurma ve doğmuş olan bebekte iyot yetersizliğine bağlı tiroit yetmezliği görülebilir. Günümüzde iyotlu tuz kullanımı iyot yetersizliğinin büyük ölçüde önüne geçmiştir. İyot içeren besinler deniz bitkileri, balık ve diğer deniz canlıları, patates kabuğu, süt ve hindi etinde bulunur.

  • Çinko

Çinko fiziksel olarak büyüme için gerekli olan en önemli minerallerden birisidir. Ayrıca cinsel organın gelişmesinde önemlidir. Çinko eksikliğinde saç dökülmesi, fiziksel büyümede gerilik, cinsel organın gelişmemesi, bağışıklık sisteminin düşük olması ve dilin tat ve burnun koku almada zayıflık göstermesi görülür. En fazla çinko içeren besinler buğday, karaciğer, susam, kabak çekirdeği, fıstık, yumurta ve cevizdir.

  • Bakır

Bakır mineralinin en önemli görevi vücutta kan yapımını sağlamaktır. Bakır minerali eksikliğinde ise depresyon, şizofreni, yüksek tansiyon, unutkanlık gibi zihinsel hastalıklar görülebilir, Bakır minerali vücuda fazla alındığında ise karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler verebilir ve bakır mineralinin yüksekliği ciddi bir problemdir. Yetişkin ve sağlıklı bir insanda ki bakır minerali ihtiyacı ortalama olarak 2,5 mg’dır. Bakır minerali bulunan besinler ise sarımsak, maydanoz, lahana, kivi, brokoli, zeytin kabak çekirdeği mercimek ay çekirdeği ve böbrek ve karaciğer gibi sakatatlardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740