Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

vitamin-mineral

VİTAMİNLER

Vitaminler canlıların gelişme ve canlılıklarını sürdürebilmeleri için gerekli olan organik maddelerdir. Vitaminler vücuda enerji vermez ancak vücutta enerji üretimine destek olurlar. Vitaminler toprakta yetişen sebzelerden tutunda güneş ışınlarına kadar bulunur. Bazı vitaminler ısıya, dondurulmaya ve yapılan farklı işlemlere karşı dayanıksızdırlar. Bu yüzden vitaminli besinleri pişirirken ve dondururken vitaminlerin yok olma ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır. Taze sebze ve meyveler işlem görmeden tüketildiğinde vitamin açısından daha faydalı olur.

Vitaminler yağda eriyen ve suda eriyen olarak iki gruba ayrılabilir. A D E ve K vitaminleri yağda erir ve vücuda depolanır. Bu nedenle fazla alınmasından kaçınılmalıdır. Bu vitaminler vücuda fazla alındığında zehirlenmeye neden olabilir özellikle A ve D vitaminlerinin ek olarak fazla miktarda alınması zehirlenmeye neden olabilir.

Vitaminler hangi besinlerde bulunur?

 • A vitamini

A vitamini göz, cilt, bağışıklık sistemi, üreme sistemi ve hücre gelişimi için faydalı olan bir vitamindir. A vitamini kontrolsüz bir şekilde dışarıdan ek olarak alınmamalıdır. Vücuda depolandığı için A vitamini zehirlenmesine neden olabilir.

A vitamini bulunan besinler; hayvansal olarak karaciğer, balık yağı, süt tereyağı ve yumurtada bulunur, bitkisel olarak ise portakal, yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kabak, kayısı ve şeftalide bulunur.

 • D vitamini

D vitamini güneş ışınlarından alınabilen ve yağda eriyen vitaminlerdendir. D vitamininin büyük bir kısmı güneş ışınlarından alınır. Dışarıdan kontrolsüz bir şekilde alınan D vitaminleri vücutta D vitamini fazlalığında neden olarak zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle D vitamini ölçüm yapılmadan dışarıdan ek olarak D vitamini alınmamalıdır. Günde en az 20-30 dakika güneş ışınlarına maruz kalındığında günlük D vitamini ihtiyacı karşılanmış olur. Ancak kapalı giysiler güneş ışınlarını engellediğin için güneş ışınlarından alınacak D vitamininden yararlanılamaz. D vitamini eksikliği çocuklarda Raşitizm hastalığı yetişkinlerde ise osteomalazi ve Osteoporoz hastalığına neden olabilir. Diğer yandan kanser. kalp damar hastalıkları. immün sistemi hastalıkları riski artabilir.

D vitamini içeren besinler peynir, tereyağı, deniz ürünleri, yumurta ve patatestir.

 • E vitamini

E vitamini günlük yiyeceklerde yeterli miktarda bulunmaktadır. E vitamini fazlalığı nadir görülen bir durumdur genellikle vücut E vitaminine ihtiyaç duyar. Özellikle damar tıkanıklığının önlenmesi, bebeklerde kansızlığın önlenmesi ve sağlıklı cilt ve saçlar için gereklidir.

E vitamini bulunan besinler tereyağı, sıvı yağlar, tavuk, yumurta, kırmızı et, fasulye, tahıl ve birçok sebze meyvede doğal olarak bulunur.

 • K vitamini

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar. K vitamini yapımı kalın bağırsaklardaki bakteriler tarafından gerçekleştirilir. Bağırsak bozukluklarında K vitamini üretimi azalır.

K vitamini bulunan besinler hayvansal olarak karaciğer, peynir, tereyağı, balık, bitkisel olarak ise kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

 • B12 vitamini

B12 vitamini bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımında görevli olan vitaminlerden biridir. B12 vitamini eksikliğinde kansızlık sinir sistemi rahatsızlıkları belirti gösterebilir. B12 vitamini bitkilerde yeterli miktarda bulunmaz genellikle hayvansal gıdalarda bulunur. Bu nedenle vejetaryen beslenen kişilerde B12 vitamin eksikliği çoğunlukla görülür.

B12 vitamini hayvansal olarak başta karaciğer olmak üzere diğer sakatatlarda bulunur. Kırmızı et, deniz ürünleri, yumurta, beyaz et, süt, yoğurt ve kefir de B12 açısından zengin besinlerdendir.

 • B1 vitamini

B1 vitamini vücutta enerji üretimine destek olan vitaminlerdendir. B1 vitamini eksikliğinde iştah azalması, yorgunluk, isteksizlik ve sindirim sistemi bozuklukları görülebilir. B1 vitamini eksikliğinde görülen diğer bir hastalık ise beri beri hastalığı yani sinir sistemi bozukluğu görülebilir.

B1 vitamini bitkisel olarak tahıllarda, pirinç, brokoli, ayçekirdeği, kuru üzüm, fıstık, bezelye ve yulafda bulunur.

 • B2 vitamini

B2 vitamini protein, yağ ve karbonhidratların metabolizmasında görev yapar. Bitkisel ve hayvansal kaynaklı besinler de bulunabilir. B2 vitamini eksikliğinde deride ve dudaklarda yara oluşur ve sinir sistemi bozuklukları görülebilir.

B2 vitamini bulunan besinler mantar, istiridye, somon balığı, peynir, susam, yumurta, ıspanak ve son olarak birçok kuruyemişte bulunur.

 • B6 vitamini

B6 vitamini bağışıklık sistemini destekleyen vitaminlerden biridir. Karbonhidrat yağ ve protein metabolizması için gerekli olan bir vitamindir. Eksikliğinde kansızlık ve sinir sistemi hastalıkları görülebilir.

B6 vitaminin bulunduğu besinler hayvansal olarak balık, yumurta, tavuk ve süt, bitkisel olarak ise muz, patates, yulaf, bezelye, havuç ve bazı kuruyemişlerde bulunur.

 • B3 vitamini

B3 vitamini kolesterolün düşürülmesi, kan şekerinin ayarlanması ve vücutta enerji üretiminin sağlanması için gerekli olan vitaminlerden biridir. B3 vitamini eksikliğinde halsizlik yorgunluk iştah azalması ve direnç düşüklüğü görülebilir.

B3 vitaminin bulunduğu besinler tavuk, balık, kırmızı et, bitkisel olarak ise lahana, bezelye karnabahar, patates, domates, mısır, havuç, brokoli ve ıspanaklı bulunur.

 • B5 vitamini

B5 vitamini vücutta sinir sistemi, enerji üretimi, kan yapımı ve bağışıklık sistemi için önemli vitaminlerden biridir. B5 vitamini eksikliğinde ise yorgunluk, halsizlik, stres, depresyon, kabızlık, vücut ağrıları ve yara iyileşmesinde gecikmeler olabilir.

B5 vitamini içeren besinler kırmızı et, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, bitkisel olarak ise fasulye, tahıllar, karnabahar, bezelye, patates ve mısırda bulunur.

 • B7 vitamini

B7 vitamini Biotin ve H vitamini olarak da bilinir. B7 vitamini vücutta cilt sağlığı ve saç sağlığı için gerekli olan en önemli vitaminlerden biridir. B7 vitamini eksikliğinde çeşitli cilt hastalıkları saç dökülmesi, kas ağrıları ve depresif bozukluklar görülebilir.

B7 vitamini en fazla içeren besinler ekmek, tavuk ciğeri, fıstık, fındık, çekirdek, yumurta, badem, maydanoz ve kabak çekirdeğinde bulunur.

 • B9 vitamini

B9 vitamini genellikle folik asit olarak bilinir. En fazla kullanıldığı durum hamileler tarafından bebeğin sağlıklı gelişimi içindir. B9 vitamini kan hücrelerinin yapımı için gerekli olan en önemli vitamindir.

B9 vitamini çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ayrıca yumurta ve portakal B9 vitamini açısından zengin besinlerdir.

 • C vitamini

C vitamini vücudun direncini arttıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren vücut için gerekli olan en önemli vitaminlerden biridir. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde zararlı mikroorganizmaları vücuttan uzaklaştırır. Demir ve folik asit gibi vitamin ve minerallerin vücuda emilimini kolaylaştırır. C vitamini eksikliğinde ise çeşitli diş eti hastalıkları. vücut direncinin düşüklüğü. sık hasta olma ve eklemlerde ağrı görülebilir.

C vitamini bulunan besinlerin arasında en önemlileri portakal mandalina ve limondur Ayrıca havuç ve yumurtada yeterli miktarda bulunur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur? (1 Yorum)

 1. Malesef ki herkes her besini tüketemiyor bir çok kişi sadece tahıl ağırlıklı besleniyor malum uygun fiyatından dolayı diğer besinler biraz sıkıntı vitamin deposu olan kuruyemişler dünyanın parası


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740