Hareketsizliğin Getirdiği Sağlık Problemleri

Hareketsizliğin Getirdiği Sağlık Problemleri

Günümüz dünyası ve çalışma yaşamı çoğu zaman fiziksel olarak bir enerji harcamamızı gerektirmemektedir. Bu durum da milyonlarca insanın kalp ve damar hastalıklarına, obeziteye ve daha birçok hastalığa eğilimini artırmaktadır. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar hareketli bir insanın hareketsiz bir insana göre çok daha sağlıklı bir yaşam sürdürdüğünü göstermiştir.

Sonuç olarak fiziksel aktivite, bir insanın uzun vadede sağlığını koruyabilmesi için en önemli faktörlerden birisidir. Hareketsiz bir yaşam insan vücudunun bütün sistemlerinde çeşitli sorunlara yol açabilmekte ve insan ömrünü kısaltmaktadır.

Hareketsizlik Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Hareketsizlik dendiğinde aslında sedanter yaşam tarzı anlaşılmalıdır. Sedanter yaşam tarzı, fiziksel aktivitenin olmadığı ya da düzensiz fiziksel aktivitenin olduğu bir yaşam tarzıdır. Bu tarz kişiler çoğu zaman halk dilinde tembel olarak da bilinir.

Ancak hiçbir insanın doğuştan tembel olmadığı, sonradan edindiği davranışlar neticesinde bu alışkanlığı edindiği bilinmektedir. Sedanter yaşam tarzı son yıllarda tıbbi araştırmaların en önemli konusu olmuştur. Zira pek çok hastalık fazla kilo ve hareketsiz bir yaşam tarzına bağlı olarak artmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün oluşturduğu verilere göre sedanter yaşam ölüm nedenleri arasında 4. sıradadır. Aslında bu veri ne kadar ciddi bir problem ile karşı karşıya olunduğunun en büyük kanıtıdır. Hareket etmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak depresyon, kanser, şeker hastalığı, uyku bozuklukları, bel ve sırt ağrıları, kalp ve damar hastalıkları vb. onlarca hastalığın ortaya çıkma riskini azaltmaktadır. Çalışma koşullarımız, yaşadığımız ortam nasıl olursa olsun sedanter bir yaşamı devam ettirmemek çok kolaydır ve bunun pek çok yolu bulunmaktadır.

İdeal Bir Fiziksel Aktivite Nasıl Olmalı?

Fiziksel aktivite, vücudun enerji kullanarak çeşitli hareketleri yerine getirmesi olarak tanımlanabilir. Günlük yaşam içerisinde yaptığımız pek çok şey genel olarak fiziksel aktivite tanımı içerisine girmektedir. Ancak sağlıklı bir vücut edinebilmek için bu aktivitelerin belirli bir bilinç ve düzen içerisinde yapılması şarttır.

blank

Eğer daha önce hayatınızın bir döneminde hiç egzersiz yapmadıysanız yürüme, koşma, yüzme gibi sporlar ile başlamanız en faydalısı olacaktır. Bu tarz sporlar hem kalp hızınızı ve kapasitenizi artırmaya yardımcı olacak hem de sizin için çok zorlayıcı olmayacaktır. İlk birkaç hafta haftada birkaç gün, günde 30 dakika olarak başlayacağınız bu egzersiz daha sonra haftada beş gün, günde 30 dakikaya çıkarılmalıdır. İdeal bir egzersizin olmazsa olmaz parçası ısınma ve soğumadır. Pek çok insan sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmak isterken sakatlanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Hareketsizliğin Getirdiği Sağlık Problemleri (1 Yorum)

  1. İşleyen demir pas tutmaz misali, sürekli yatan bir kişinin sağlıktan yana şikayet etmesi normaldir. vücut yatmaktan artık iyice tembelleşiyor iş göremez hale geliyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740