Hastalık nedenleri

neden-hasta-oluruz

NEDEN HASTA OLURUZ?

İnsan vücudunun en fazla hastalığa maruz kalmasının sebebi virüsler ve bakterilerdir. Bu virüslerin ve bakterilerin vücudumuzda etkili olabilmeleri için vücut savunma sistemi yani bağışıklık sisteminin zayıf olması gerekir. Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesindeki en önemli neden yorgunluk, sağlıksız beslenme ve uykusuzluktur.

İnsan vücudu yaşadığı bölgenin şartlarına uyum sağlayabilir. Havasına, suyuna ve hatta yediği meyve ve sebzeye göre vücut alışkanlık gösterir. Sürekli aynı bölgede yaşamak vücudun o bölgenin şartlarına alışması demektir. İnsan vücudu bir yerden farklı bir yere gittiğinde çevresel faktörlerden hasta olabilmektedir. Bunun nedeni insan vücudunun o bölgenin çevre şartlarına alışkın olmaması ile ilgilidir. Bunun için çok fazla alınacak bir önlem yoktur.

İNSAN SAĞLIĞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

İklim

İklim şartları insan sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Sıcak ve nemli bölgede mikropların artış gösterdiği bilinmektedir. Nemli ve sıcak bölgeler insanlarda su ve tuz kaybına neden olarak ileriye dönük kalıcı rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Kuru ve sıcak havalarda ise göz hastalıkları, cilt hastalıkları ve çeşitli solunum yolu hastalıkları görülebilir. Vücuda yeterli sıvı alınmadığı zaman ileri yaşlarda kronikleşen rahatsızlıklar görülebilir.

Soğuk havalarda ise soğuk algınlığına bağlı olarak grip, sinüzit, pnömoni, öksürük ve kulak-boğaz hastalıkları gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Nemsiz ve soğuk bir bölgede yaşayan kişilerde bronşit ve çeşitli akciğer hastalıkları daha fazla görülebilir.

Rüzgar

Rüzgar hastalığa yakalanma konusunda en etkili nedenlerden biridir. Ayrıca rüzgarlı havalarda salgın hastalıklar daha fazla görülür. Rüzgar ile birlikte uçuşan zararlı mikroorganizmalar insan vücuduna kolayca girebilir.

Rüzgar havadaki nemi azalttığı için insanlarda bir çok sağlık problemine neden olabilmektedir. Başta cilt kuruması ve buna bağlı dudak çatlaması görülebilir. Ayrıca rüzgarlı havalarda göz kuruluğu ve kaşıntı artar.

Rüzgarlı hava romatizma hastalığı bulunan kişiler için zararlı olabilmektedir. Özelikle lodos romatizmal ağrıların artmasına neden olur.

Yağmur

Çok fazla yağış alan bölgelerde ise farklı hastalıklar görülmektedir. Yağışın fazla olduğu yüksek kesimlerde topraktaki tuzların yıkanması ve buna bağlı olarak troid bozuklukları yaygın olarak görülebilir.

Bitkiler

Yaşanılan bölgedeki bitkiler o bölgedeki hava şartlarına uyum sağlayabilmek için insan vücuduna yardımcı olurlar. Yaşanılan bölgede yetişen meyve ve sebzelerden tüketmek o bölgenin vücuda vereceği olumsuz etkileri azalmaktadır.

Su

Su, insan sağlığı ve insan vücudu için vazgeçilmezdir. Sulardaki kirlilik yaygın hastalıklara neden olabilir. Su kirliliğinin en önemli nedenleri ise atıklar, kimyasal gübreler ve hava kirliliğidir. İnsanlar tarafından yenilebilen bitkilerin kirli su ile sulanması bitkilerin sağlıklı yetişmesine engel olur ve bitkiler insan sağlığı açısından çok faydalı olamaz. Bu neden kullanılan suyun temiz olması insan sağlığına önemli katkı sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740