Beyzbol Parmağı

Beyzbol parmağı nedir?

Beyzbol parmağı, çoğunlukla beyzbol oynayan kişilerde görülür. Hızla gelen topu yakalamak için avuçlarını açtıklarında topun parmağa çarpması ile iki kemiği birbirine bağlayan bağ dokunun kopması veya hasar görmesi sonucunda oluşur. Beyzbol dışında bazı spor kazalarında ve günlük hayattaki kazalarda ve yaralanmalarda bağ dokunun kopması ve hasar görmesi sonucunda beyzbol parmağı diye bilinen parmağın avuç içine doğru bükülmesi oluşabilir. Parmakların düz durmasını sağlayan ve iki kemiğin birbirine tutulmasını sağlayan tendonların hasar görmesi sonucunda parmaklarda şekil bozuklukları oluşabilmektedir. Beyzbol parmağı bunun bir örneğidir.

Beyzbol parmağı tedavisi

Beyzbol parmağı tedavisi yapılmadığı durumlarda kalıcı olabilir. Ameliyat ile iyileştirilmeye çalışılır. Ardından atel ile sabitlenir ve bir kaç hafta beklendikten sonra atel çıkarılır. Eğer tendonlarda bir iyileşme sağlanırsa parmak düzelebilir. İyileşme sağlanamazsa kalıcı bir problem olabilir. Beyzbol parmağı travması yaşandığında bir kaç gün ağrı ve şişkinlik oluşabilir. Ağrı kesici ilaçlar ile ağrı hafifletilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Migrende Koenzim Q10 ve Balık Yağının Etkisi başlıklı makalemizde balık yağı, Koenzim Q10 ve migren hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın