Düz Tabanlılık Nedenleri ve Tedavisi

1 yorum
631

Düz taban nedir?

Düz taban ayak tabanının iç kısmında bulunan kavisli kısmın olmaması ve ayak tabanının düz olmasıdır. Ayakta oluşan kemiklerin birbiri ile uyum sağlayamaması sonucunda oluşmaktadır.

Düz taban çocuklarda 3 yaşına kadar görülür. Daha sonra yavaş yavaş düzelir. Çocuklar 7 veya 8 yaşına geldiğinde ayak şekli belli olmaya başlar. 10 yaşından sonra ayak tabanı hala düz ise düz taban sendromu var demektir.

Düz tabanlılık nedenleri

Düz taban çocukluktan kalan veya sonradan aşırı kilo ve uygunsuz ayakkabı sonucunda oluşan rahatsızlıktır. Aşırı kilolu çocuklarda düz taban görülme ihtimali vardır. Kilo açısından zayıf olanlarda düz taban olma olasılığı azdır. Çocuklarda aşırı kilo ve yanlış ayakkabı tercihi düz taban olma riskini artırmaktadır.

Ayak taban düzlüğü sadece çocuklarda değil ileri yaşlarda da görülme ihtimali vardır. Çocuklukta belirli yaştan sonra ayak tabanı düzelmiş olabilir. Ancak ileri yaşlarda vücuda alınan fazla kilolar, yanlış beslenme ve uygun olmayan ayakkabı kullanımında düz taban tekrar oluşabilir.

Düz taban sendromu ikiye ayrılır;

1. Esnek düz tabanlılık; esnek düz tabanlılıkta ayak yerden kesilip yukarı kalktığında ayakta kavis görülür. Çoğunlukla çocuklarda görülen esnek düz tabanlılık belirli yaştan sonra düzelir.

2. Rijit düz tabanlılık; rijit düz tabanlılık sendromunda ayak tabanı boştayken dahi ayak tabanındaki kavisli kısmın belli olmamasıdır. İleri yaşlarda görülür ve bazı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Düz taban belirtileri

  • Düz taban olan kişilerde uzun süre yürümekten ve uzun süre ayakta kalmaktan sonra ağrı oluşur. Düz taban olan kişilerin spor yapması zordur. Koşu vb sporlar yapmak düz taban olan kişiler için yorucu olur.
  • Ayak parmak uçlarında durmakta zorluk çekilir.
  • Ayakların içe doğru basması ve ayaklarda eğrilik.
  • Yürümekten erken yorulma ve ayaklarda halsizlik oluşması.
  • Kaval kemiğinde ağrı oluşması.

Düz tabanlılıkta dikkat edilmesi gerekenler

Düz tabanlı kişiler özellikle ağır kaldırma konusunda dikkatli olmalıdır. Düz tabanlı kişilerin ağır kaldırması düz tabanlı olmanın vermiş olduğu olumsuzlukları artırır. Ayaklarda ve bacaklarda ağrı oluşmasına neden olur.

Düz tabanlı kişiler çok fazla ayakta durmamaya özen göstermelidir. Uzun süre ayakta durmak çabuk yorulmalarına neden olur.

Düz tabanlı kişilerde diz ekleminde kireçlenme problemi daha fazla görülmektedir. Ayakların içe doğru basması, kıkırdak yapının daha fazla zarar görmesine neden olur. Ortopedik ayakkabı ile kıkırdak yapının bozulması biraz olsun önlenebilir.

Düz taban tedavisi

Düz taban sadece ameliyatla giderilir. Ayak içerisine yerleştirilen implant ile düz tabanlılık giderilebilir.

Düz tabanlılık ilerlemiş ise yani tendon yetmezliği oluşmuş ise tendon transferi yapılabilir. Bu işlem esnasında ayak kemiklerini düzeltme işlemi yapılabilir. Ameliyat sonrasında bir müddet ağrı hissi oluşur. Ağrı kesici ilaçlar ile ağrı giderilmeye çalışılır. Belirli süre sonra ağrılar hafifler ve yok olur.

Ameliyat haricindeki yöntemler sadece semptomların hafifletilmesi için kullanılabilir. Ayak içindeki kavisi destekleyen tabanlık ile düz tabanlı olmanın verdiği rahatsızlıklar azalabilir. Sürekli buz uygulanması ve fizik tedavi ile ilerlemesi durdurulması gerekir. Düz tabanlı kişilerde istirahat oldukça önemlidir. Ağrı oluşumuna karşı ağrı kesici ilaçlar ile ağrı hafifletilir.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde ağız kokusu, ağız kuruluğu ve menopoz hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Düz Tabanlılık Nedenleri ve Tedavisi (1 Yorum)

  1. özellikle çocuklarda dikkat edilmesi gerekir. belirli süreden sonra düz tabanlılık gitmiyorsa doktora danışılmalı