Sedef Hastalığı Hakkında Bilgiler

Sedef hastalığı 

 

Tıp dilinde psoriasis olarak adlandırılan , strese dayalı kronikleşmiş deri hastalığıdır. Sürekli kullanılan bazı ilaç türleri , sıkıntı ve stres sedef hastalığının belirti göstermesine neden olur. Vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon oluşması sedef hastalığının tetikçisi olabilir.

 

Sedef hastalığı deride döküntü, kızarıklık ve pullanma şeklinde belirti gösterir. Sedef hastalığı genellikle saçlı deride , dirseklerde ve sırt bölgesinde görülür.

Dizlerde ve dirseklerde kızarıklık , pullanma ve kabuklanma oluşabilir. Özellikle vücudun katlanan bölgelerinde daha çok belirti göstermektedir.

Sedef hastalığının tedavisi için günümüzde birçok ilaç bulunmaktadır. Sedef hastalığı için kullanılacak kremler , losyonlar ve şampuanlar sedef hastalığını en kısa sürede tedavi etmektedir. Kortizon içeren ilaçlar ile daha çabuk tedavi edilebilir.

Sedef hastalığı kronik bir rahatsızlık olduğundan sedefi ortaya çıkaran etkenlerden uzak durulmalıdır. Stres sedefin ortaya çıkmasında en çok katkısı olan bir durumdur. Tedavi anında sedefin iyileşmesi için rahatlatıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Kişide sürekli strese dayalı olarak sedef hastalığı belirti gösteriyorsa psikolog yardımı alınmalıdır. Stresi azaltan rahatlatıcı ilaçlar kullanılabilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan El Mantarı Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde El mantarı, Eller yanma ve kaşınma ve Ellerde terleme hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın