Hatmi’nin Sağlığa Faydaları

HATMİNİN FAYDALARI

Latince adı Althaea officinalis dir. Bitki yaz aylarında beyaz çiçekler açan bir bitkidir. Genellikle sulak alanlarda dere kenarlarında yetişir. Ülkemizde en çok Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetişir.

 

Hatminin kökünden, yapraklarından ve çiçeklerinden ilaç elde edilebilir. Bitkinin tam olarak odunlaşmamış kökleri sonbahar aylarında topraktan çıkarıldıktan sonra yıkanır, soyulur ve parçalanır. Bu işlemlerden sonra güneşte kurutulur.

Hatmi yaprakları ilkbaharın sonlarında toplanmaya başlanır. Temiz bir yere serilerek kurumaya bırakılır. Kurutulan hatmi yapraklarından ilaç elde edilir. Çiçeklerde yapraklar gibi toplandıkdan sonra temiz bir yerde kurutulur.

Kurutulmuş hatmi çiçekleri soğuk suda 2 saat bekletilerek içilir. Yada gargara yapılmak sureti ile kaynatılır. Hatmi kökü lezzetli ve tatlı yapısıyla salatalarda ve şekerleme yapımında kullanılabilir.

Hatmi yumuşatıcı özelliği ile birçok üst solunum yolu hastalıklarında kullanılabilir. Özellikle öksürükte kullanımı yaygındır. Cilt yaralanmalarında yumuşatıcı ve tahriş giderici etkisi sayesinde kullanımı uygundur.Boğaz ağrılarında gargara olarak kullanıldığında hafifletici etkisi vardır.Hatminin bir başka etkisi ise idrar söktürücü özelliğidir. İdrar yolundaki tahrişlerden kaynaklanan ağrıları dindirmeye yardımcı olur. Arı ve böcek sokmaları gibi durumlarda yaprakları ile tahriş olan yer ovulduğunda yumuşatıcı ve kızarıklık giderici etkisi vardır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740