Havuç yağının sağlığa faydaları

HAVUÇ YAĞI

Havuç yağı, cilt sağlığı ve vücut sağlığı için kullanılabilen yağlar arasındadır. Havuç bilindiği üzere vücutta A vitaminine dönüşen beta karoten içermektedir. Beta karotenin en önemli özelliği ise  cildi zararlı dış etkenlere karşı daha güçlü ve dayanıklı hale getirmektedir.

HAVUÇ YAĞI NASIL ELDE EDİLİR?

Havuç yağı rendelenmiş havuç parçacıklarının zeytin yağı veya ayçiçek yağı ile birlikte ısıtılması ile elde edilir. Öncelikle havuç rendelenir. Rendelenmiş havuçlar yağ içerisine atılır. Ocakta bir süre ısıtılır ve kaynaması beklenir. Kaynayıp soğuduktan sonra havuçlar süzülür ve kalan yağ cam şişeye konulur. Güneş görmeyen serin bir ortamda birkaç gün saklanır ve kullanıma hazır hale gelir.

HAVUÇ YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Havuç yağı cilde sürüldüğünde cildi zararlı güneş ışınlarına karşı daha dayanıklı hale getirir ve güneş ışınlarının cilde zarar vermesini önler. Ayrıca güneş yanığı sonrasında cildi rahatlatması ve kısa sürede iyileşmesi için kullanılabilir. Güneşten koruyucu etkisi için güneşe çıkmadan önce cilde elle yedirilmesi gerekir. Havuç yağı tamamen emildiğinde güneşe çıkılabilir. Güneş sonrası yanık tedavisi için ise aynı şekilde yanık olan bölgelere hafifçe dairesel hareketler ile sürülebilir.

Havuç yağı bronzlaşmak isteyen kişiler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Cildin doğal yapısının korunmasına yardımcı  olur ve bununla birlikte doğal bronzluk sağlar.

Havuç yağı sağlıklı saçlar elde etmek için kullanılabilir. Haftada 1 gün saçlara maske şeklinde uygulandığında saçlara canlılık ve parlaklık verir. Ayrıca saç diplerini ve saçları güçlendirerek dökülmelere karşı daha dayanıklı hale getirir. Saç diplerinde oluşabilecek problemleri azaltır.

Havuç yağı vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen cilt kararmalarını ve lekelenmelerini giderir. Diz, dirsek ve genital bölge kararmalarına karşı günlük olarak sürülebilir. Vücudun diğer bölgelerinde oluşan lekelenmelere karşı günde 1 defa sürülebilir. İçerdiği beta karoten, cildin renk tonunu düzenleyerek cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740