Hayıt Tohumu Faydaları

Hayıt ağacı tohumu

Hayıt ağacı kışın yaprak döken, bahar aylarında mor çiçekler açan küçük bir ağaçtır. Hayıt ağacının tohumları sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ülkemizde çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişen hayıt ağacı yaz aylarında meyve vermektedir. En önemli özelliği vücudun hormonel dengesini sağlamasıdır. Bunun yanı sıra anne sütü arttırıcı ve idrar sökücü özelliği bulunmaktadır.

Hayıt tohumu faydaları

Adet dönemi: Hayıt tohumu adet döneminde yaşanan hormonel değişikliğe bağlı sıkıntıları azaltır. Adet döneminin düzene girmesini sağlar. Adet döneminde yaşanan ağrıları hafifletici özelliği bulunmaktadır.

Menopoz: Menopoz döneminin vermiş olduğu olumsuz etkilerin azalmasında kullanılabilir. Sıcak basması, vücut ağrıları ve stresi azaltır.

İdrar sökücü: Hayıt tohumunun idrar sökücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemleri giderir. Özellikle ayaklarda oluşan şişkinlik ve ödemlerin azalmasına yardımcı olur. Bol su tüketildiğinde hayıt tohumunun idrar sökücü özelliğinden faydalanılarak vücuttaki zararlı maddelerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Hazımsızlık: Mide bağırsakları yollarını yumuşatarak hazımsızlıkta kullanılabilir. Bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlar ve sindirim sistemini düzenler.

Cinsel istek arttırıcı: Hayıt tohumları tüketildiğinde hormonları uyararak cinsel isteği artırıcı özelliği bulunmaktadır. Erkeklerde ise cinsel isteği bastırdığı yönde bilgiler mevcuttur. Hayıt tohumları erkeklerde cinsel istegi arttırma konusunda işe yaramayabilir. Kadınlarda östrojen salgısını arttırır ve bu sayede cinsel istek artabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740