Hazımsızlık Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

HAZIMSIZLIK (DİSPEPSİ)

 

Tıp dilinde dispepsi olarak adlandırılan hazımsızlık, tüketilen besinlerin sindiriminin zorlaşmasıdır. Yemekten sonra oluşan mide şişkinliği ve ağrısı hazımsızlığa işarettir. Bağırsakların yavaş çalışması hazımsızlığı oluşturabilir. Tüketilen besinlerin iyice çiğnenmeden yutulması ve çok yemek hazımsızlığa neden olmaktadır.

Yemeklerden sonra mide bölgesinde oluşan dolgunluk, şişlik ve sertlik hazımsızlık başlangıcıdır. Kişide yemekten sonra uyku hali oluşur. Gaz çıkarma isteği ve karında ağrı oluşabilir. Hızlı yemek ve çok yemek hazımsızlığın en büyük etkenleridir. Sürekli hazımsızlık oluşması ileride çeşitli mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabilir. Ülser , gastrit, reflü, kabızlık ve diğer bağırsak hastalıkları görülebilir.

Hazımsızlık tedavisi ve hazımsızlığı önlemek

Hazımsızlık tedavisinde çeşitli ilaçlar ve diyet yöntemleri uygulanır. Hazımsızlığın oluşmaması için dengeli ve düzenli beslenme sağlanabilir. Hızlı yemek alışkanlığından vazgeçilmeli ve olabildiğince yavaş yenmelidir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk gıdalardan kaçınılmalıdır. Mideyi yoran besinlerden uzak durulmalıdır. Hazımsızlık oluştuğunda bir koltuğa uzanıp 15 -20 dakika dinlenmek iyi gelecektir. Yemeklerden sonra yürüyüş yapmak hem sağlık hemde yenilen gıdaların eritilmesi açısından önemlidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740