Hedera Helix Folium (Duvar Sarmaşığı) Faydaları

Duvar sarmaşığı

 

Duvar sarmaşığı, sarmaşıkgiller  familyasından olan , çoğunlukla Avrupa ve Asya’da görülen bir bitkidir. Duvarlara ve kayalara tutunma özelliği bulunan duvar sarmaşığı , sağlık açısından önemli faydaları bulunmaktadır. Özellikle öksürük tedavisi için ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Her türlü öksürükte fayda sağlamaktadır. Bronşit hastalığı için kurutulmuş yapraklardan çay yapılarak içilebilir. İlaç sanayinde ise çocuklarında kullanabildiği bir şurup olarak piyasada bulunmaktadır.

Ülkemizde sıklıkla görülen bronşit hastalığının  semptomlarını azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için kullanılabilir. Şurup formunu eczanelerden temin edebilirsiniz. Oldukça hoş bir tadı vardır. Çocuklar zorlanmadan içebilir. Duvar sarmaşığı içeren bu ilaç formunun içeriğinde tatlandırıcı bulunduğu için şeker hastaları dahi rahatlıkla kullanabilir. 1 yaş altı bebeklerde kullanımı önerilmemektedir.

Duvar sarmaşığının faydaları

Öksürük: duvar sarmaşığı öksürük tedavisinde kullanılan ve en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle çocuklarda çok etkili olan duvar sarmaşığı kuru ve balgamlı olmak üzere her türlü öksürükte kullanılabilir. Akciğerlerde biriken yabancı maddelerin dışarı atılması için vücut tarafından üretilen balgamın daha kolay atılmasını sağlar. Akciğerleri yumuşatarak öksürükten kaynaklanan akciğer ağrılarını giderir. Kuru öksürükte ciğerleri rahatlatır ve tedavi eder. Nefes yollarının daralmasını önleyerek öksürük esnasında boğulmaları önler.

Soğuk algınlığı: soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilen ve bronşit hastalığı bulunan kişilerde öksürük oluşmasını engeller. Bronşit hastalığı olan kişilerin en ufak bir soğuk algınlığı, enfeksiyon yada vücut bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu öksürük başlar. Duvar sarmaşığı bitkisi soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğün oluşmasını büyük oranda engellemiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740