Hemoroid Nedenleri ve Tedavisi

hemoroid

Hemoroid (Basur)

 

İç hemoroid: iç hemoroid büyük tuvaletine yaparken fazla ıkınmadan kaynaklanan veya kabızlıkta ve gebelikte meydana gelebilir. İç hemoroid fazla ıkınma sonucu dışkıyı iten kasların dokularındaki damarların tıkanmasıdır. Ikınma esnasında kan direk olarak anüs çevresine yoğunlaşarak damarların tıkanmasına yol açar. Kişide damar sertliği varsa damarın daha çabuk tıkanmasına ve kanama olmasına yol açar. Damarların tıkanması ile şişen dokular büyük tuvaleti yaparken güçlük çıkarmaktadır. Hemoroidin en büyük sebebi kabızlık sendromudur. Hemoroid tedavisinde kesinlikle dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Aksi takdirde iyileşmesi uzun zaman alır. Dışkı sert olduğunda hemoroid probleminden dolayı daralan anüsten geçmesi kanamaya ve rahatsızlığın ilerlemesine yol açabilir. Hemoroid kabızlık dışında enfeksiyon ve soğuk sudan kaynaklı damar daralmasından meydana gelebilir. Ama en önemli faktör kabızlıktır.

Dış hemoroid : dış hemoroidde aynı şekilde iç hemoroid gibi büyük oranda kabızlıktan kaynaklı veya büyük tuvalet sonrası temizlik suyunun çok soğuk olması veya enfeksiyon oluşması durumlarından meydana çıkabilir. Dış hemoroidde kanama çok fazla görülmeyebilir. Sadece anüsün dış kısmında büyük tuvalet esnasında ağrı yapan ve rahatsızlık verici bir doku oluşur.

İç çatlaklık (Anal Fissur): Çatlaklık anüs çıkışında hemoroid sonrası gelişen bir rahatsızlıktır. Çatlaklik oluşan kişilerin büyük tuvalet ihtiyacı çok ağrılı ve kanamalı geçebilir. Çatlaklık iç hemoroidin oluşmasından sonra aşırı ıkınma sonucu meydana gelen bir durumdur. Makatta yırtık oluştuğunda kabızlık devam ederse iyileşmesi uzun zaman alabilir. Hafif yırtılma kabız ve ıkınma olmadığı takdirde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Eğer yırtık çok fazla ve kronik kabızlık varsa cerrahi bir müdahale gerekebilir. Mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir. Makat çatlağı botox yöntemi veya cerrahi müdahale ile çok rahat tedavi edilebilir. Ameliyat başarısı nerdeyse yüzde yüzdür.

 

Hemoroid (basur) tedavisi

Basur tedavisinde en önemli husus kabızlıktır. Önce kabızlık tedavi edilmelidir. Kabızlık için dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılabilir. Dışkının yumuşak olması anüsten geçerken tahriş etmemesi ve ıkınma olmaması gerekir. Bu problemler aşıldığında basur daha çabuk iyileştirilir. Eczaneden alacağınız krem ve fitillerin yumuşatıcı özelliği sayesinde daha çabuk iyileşme sağlanabilir.

Basur tedavisinde büyük tuvalet yapıldıktan sonra temizlik suyunun ılık olması anüsü yumuşatır ve tuvalet sonrası ağrıları azaltır. Antiseptik özellikli solüsyonlardan günde 1 defa oturma banyosu yapılabilir. Oturma banyosu bir leğenin içine belli bir miktarda antiseptik solüsyon ilave edilip 30 dakika boyunca oturulmasıdır. Anüsteki mikropların ve bakterilerin temizlenip basurun daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740