Hepatit nedir? Nasıl bulaşır?

Hepatit nedir?

Hepatit karaciğerde meydana gelen iltihap anlamına gelir. Karaciğerde meydana gelen iltihap kalıcı ve geçici olabilmektedir. Karaciğerdeki iltihabın nedenleri hepatit b ve c virüsü ve diğer etkenlerdir. Diğer etkenler; alkol, bakteriler, ilaçlar ve kimyasal maddelerdir. Geçici veya kalıcı hepatitler karaciğerin iltihaplanmasına ve karaciğerde bulunan hücrelerin zarar görmesine neden olmaktadır. Karaciğer hücreleri zarar gördüğünde karaciğer fonksiyonları sağlıklı çalışamaz ve kanı temizleyemez.

Hepatit nasıl bulaşır?

En yaygın hepatit virüsü hepatit b virüsüdür. Hepatit b ve c bulaşıcıdır. Kan yolu ile kişiden kişiye bulaşabilir. En fazla görülen Hepatit bulaşma nedenleri;

  • Taşıyıcı olan birinin kanına dokunulduğunda deride açık yara veya enfeksiyon varsa bulaşma ihtimali yüksektir.
  • Kan aktarımı esnasında yeterli inceleme yapılmadığında bulaşır.
  • Taşıyıcı anne veya babadan çocuğa bulaşır.
  • Taşıyıcı kimsenin diş fırçasını kullanmak.
  • Şeker ölçümü esnasında aynı iğneyi kullanmak.
  • Tıraş bıçağı ve tırnak makası gibi özel aletlerin kullanımı.

kronik hepatit

Hepatit belirtileri nelerdir ?

Hepatit virüsü bulaştığında belirti göstermeyebilir. Bazı kişiler taşıyıcı hepatit hastası olduğunun farkında bile olmayabilir. Çok yaygın olmayan ateş, karın ağrısı ve bulantı görülebilir. İştah azalması, halsizlik, sarılık ve ishal görülebilir.

Hepatit hastalığı çeşitleri

Hepatit A

Hepatit A karaciğerde iltihaplanmaya neden olan RNA virüsüdür. Genellikle bebeklik döneminde geçirilen karaciğer hastalığıdır. Kalıcı değildir. Çok düşük bir olasılıkla ilerleyebilir. Virüs vücuda bulaştığında bağışıklık sistemi en geç 6 ay içerisinde virüsü yok eder. Çoğunlukla tükrük yolu ile bulaşır.

hepatit

Hepatit B

Hepatit B en çok rastlanan ve kronik olabilen karaciğer hastalığıdır. Hepatit B virüsü bulaştığında kişi artık taşıyıcıdır ve başkalarına kan yolu ile bulaştırabilir. Hepatit B belirtileri her hastada görülmeyebilir. Belirtiler arasında mide bulantısı, kusma, ishal, idrar renginde değişim, iştah azalması ve yorgunluk görülebilir.

Hepatit B virüsünün aşısı olan kişiler hepatit B hastalığına karşı ömür boyu korunabilirler. Aşı yapılmayan kişiler ise hepatit belirti vermediği sürece vücuda tutunur ve kronik hale gelir.

Hepatit B nasıl bulaşır;

  • Cinsel yolla
  • Tükrük yolu ile
  • Kan ile
  • Anne veya babadan

Hepatit C

Hepatit C aşısı bulunmayan ve kronik olabilen karaciğer hastalığıdır. Hepatit C ilerlediğinde karaciğer kanseri ve karaciğer sirozuna dönüşebilir. Karaciğer sirozu ilerlemiş karaciğer iltihaplanmasıdır. Hepatit C hastalığı hepatit B hastalığından farklı olarak eklem ağrısı, karın ağrısı, kilo verme gibi etkiler gösterebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740