Hibiskus Bitkisinin Faydaları

Hibiskus bitkisi 

Hibiskus çayı ne işe yarar?

 

Hibiskus bitkisi , yaklaşık 3 metreye ulaşan boyu ve farklı renkte çiçekleri olan bir ağaçtır. Hibiskus çiçekleri kurutularak çay halinde tüketilir. Bitki sıcak iklimi sever ve daha çok ekvatora yakın olan bölgelerde yetişir. Sağlık açısından hibiskus ağacının çiçeklerinden faydalanılır. Hibiskus çiçekleri yaz aylarında toplanarak kurutulmaya bırakılır. Kurutulan hibiskus çiçekleri paketlenerek tüketime sunulur.

Hibiskus çiçeklerinin faydaları :

Diyabet (şeker) hastalığı: şeker hastalığı olan kişilerde hibiskus bitkisinin çiçeklerinden yapılan çay ile şeker seviyesi büyük ölçüde dengelenir. Günde 1 bardak hibiskus çayı tüketimi kandaki şeker seviyesini dengede tutar. Besinlerden alınan şeker, yetersiz insülin sonucu hücreler tarafından kullanılamadığı için kanda depolanır. Hibiskus çayı, kandaki şekerin vücuda zararlarını büyük ölçüde azaltmaktadır.

Hipertansiyon(yüksek tansiyon): tansiyon yükselmesi tek bir nedene bağlı olmadığı gibi farklı sebeplerden yükselebilir. Hibiskus çayı tüketimi tansiyonun hangi sebeple olursa olsun yükselmesini önlemektedir. Hibiskus çayı tüketildiğinde tansiyon hiç yükselmeyecek anlamına gelmez.

Kolestrol: hibiskus çayı kandaki yağ oranını dengeleyerek kötü kolesterolün yükselmesini önler. İyi huylu kolesterolü dengede tutar.

İçerisinde bulunan mineraller sayesinde kabızlığı giderir ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Grip, soğuk algınlığı , öksürük ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

Böbrek taşlarını düşürmekte kolaylık sağlar.

Kalp çalışmasını düzenler ve kalbi rahatlatır.

Bağırsak çalıştırıcı özelliği sayesinde bağırsak parazitlerini düşürmekte kolaylık sağlar.

Vücudu bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı korur.

İçerdiği C vitamini sayesinde vücuda dinçlik verir.

Akciğer kanseri olan kişilerin hibiskus çayının şifalarından faydalanması önerilmektedir. Akciğer kanseri riski taşıyan ileri derecedeki akciğer hastalığı olan kişilerin kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

Hibiskus bitkisinin kurutulmuş yapraklarını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

İçeriğindeki mineraller guatr hastalığını tetiklemektedir. Guatr hastalığı olan kişilerin bu bitkiyi kullanmaması önerilir. Mineral yoğunluğu fazla olan topraklarda yetişen hibiskusun, vücutta mineral birikmesi yapabileceğinden bu alanlarda yetişen hibiskus ağacının çiçekleri toplanmamalı ve kullanılmamalıdır. Dışarıdan aldığımız hibiskus bitkisinin hangi toprakta yetiştiğini bilemediğimiz için fazla kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740